Din nou, Sacaleanu!

duminică, 14 februarie 2010, 21:40

Ultima etapa din Campionatul National de tir cu aer comprimat s-a desfasurat in weekend la Oradea si a gasit din nou sportivi ieseni pe podium. Asa cum s-a intimplat si in precedentele doua runde, proba de pistol a seniorilor i-a revenit lui Vlad Sacaleanu (Politehnica Iasi – Steaua Bucuresti), in vreme ce pe locul secund a venit Alexandru Sauca (Omega-Tehnoton Iasi – Politehnica). Interesant este ca inaintea finalei clasamentul la virf a fost exact pe dos insa, dupa ce a tras 572 puncte in calificari Sacaleanu a reusit alte 108 in finala in vreme ce Sauca a scos 574 p in calificari si 97 in finala. Plecat la o Cupa Mondiala in Kuweit puscasul Alin Moldoveanu (Dinamo Bucuresti – Omega-Tehnoton) n-a fost prezent la start asa ca proba seniorilor a fost cistigata de Marius Vasile (Steaua Bucuresti) cu 586 p. Nici ieseanul Adi Iovita n-a ajuns la Oradea insa Politehnica a mai avut in loc pe podim dupa ce Iulian Rosu a tras 565 p si s-a clasat pe locul secund dupa stelistul Vasile. Raminind la pusca sa mai spunem ca la juniori I Andrei Rusu (Politehnica) a terminat pe locul IV cu 562 p in vreme ce la juniori II alti doi sportivi pregatiti de Mihai Axinte, Ionut Rusu si Iulian Tinca s-au clasat in aceasta ordine pe primele pozitii cu 372 p si 368 p, toate cele trei rezultate ale puscasilor juniori de la Politehnica insemnind noi recorduri personale pentru acestia.

Sezonul de aer comprimat se va incheia la sfirsitul acestei luni la Bucuresti acolo unde sint programate finalele CN de juniori in perioada 23-25 februarie si concursul similar al seniorilor in intervalul 26-28 februarie.