Steaua – Fenerbahçe Istanbul 0-1 (0-0), grupa H

Steaua: Zapata – Golanski, Baciu, Ghionea, Rada – Szekely (’67 – Moreno), Bicfalvi (’42 – Onicas), Toja, Nicolita  – Kapetanos, Surdu. Antrenor: Mihai Stoichita.

Fenerbahçe: Volkan – Gökhan, Bilica, Lugano, R. Carlos –  Emre – Topuz, Cristian, Özer (’71 – Ederson), André (’90 – Bilgin) –  Kazim (’85 – Selçuk). Antrenor: Christoph Daum

Cartonase galbene: Bicfalvi, Golanski / Lugano, Kazim, Emre, Gökhan.

0-1, min. 59: centrare perfecta Roberto Carlos, reluare decisiva, Kazim.

Jocul Stelei a suferit in prima repriza atit la mijlocul terenului (Bicfalvi, veriga slaba) cit si in aparare, iar Stoichita multumea la pauza nu numai cerului, ci si lui Zapata, care a avut trei interventii providentiale. In ultimele minute ale reprizei, bucurestenii au presat, dar Surdu a luftat ca un incepator, anulind posibilitatea unui scor mincinos la pauza. In repriza secunda, Kapetanos a gresit copilareste la doua finalizari si a avut ghinion la a treia (lovitura de cap inselatoare, la unghiul barelor), iar Kazim a reusit sa dea lovitura, care a izvorit dintr-o neatentie a mijlocasilor Stelei.

Celalalt meci: Seriff Tiraspol – Twente Enschede 2-0. Balima (’41), França (’90). Clasamentul grupei H: 1. Fenerbahçe – 6 p (3-2); 2. Seriff – 4 p (2-1); 3. Twente – 4 p (2-3); 4. Steaua – 2 p (0-1).

Unde esti, Yssoufe?

n Sparta Praga – CFR Cluj 2-0 (2-0), grupa K

Sparta: Blazek – Kusnir, Hubnik, Repka, Pamic – Kovba – Vacek (’88 – Hohender), Kucka, Kalouda (’90^1 – Strestik) – Kadlec (’74 – Prudnikov), Wilfried. Antrenor: Jozef Chovanec.

CFR: Nuno Claro – Panin, Cadú, Cabrera, Edimar – Culio, Dani, Peralta (’46 – Mara), Deac (’46 – Dubarbier) – Traoré (’72 – Bus), Nei. Antrenor: Antonio Conceiçao.

Cartonase galbene: Kusnir, Kalouda / Deac, Traoré, Cadú

1-0, min. 15: Kucka, cap cu pamintul, dintr-o centrare de pe dreapta.

2-0, min. 30: lovitura de cap Hubnik, respinge Claro, acelasi jucator reia in poarta.

CFR parea ca stapineste jocul in primul sfert de ora, cind Sparta nu putea iesi din propria jumatate. La prima faza fixa a cehilor, Kucka a deschis scorul, iar Hubnik l-a majorat, profitind de neatentia aparatorilor clujeni. Inainte de pauza, o incursiune a lui Panin a produs o faza periculoasa la poarta lui Blazek, dar Nei a lasat pentru Deac si acesta a tras peste poarta. Repriza secunda ne arata un CFR mai palid si o Sparta multumita. Clujenii au reusit sa se apropie de multe ori de poarta ceha, dar Nei si Traoré n-au ajuns inca (impreuna!) la valoarea lui Yssouf Koné!

Celalalt meci: PSV Eindhoven – FC Copenhaga 1-0. Reis (’72) – jucator care a ratat un penalty in min. 33. Clasamentul grupei K: 1. Eindhoven – 7 p (4-2); 2. Sparta – 4 p (4-3); 3. CFR – 3 p (2-3); 4. Copenhaga – 3 p (1-3).

Bulevardul Diabaté

Galatasaray Istanbul – Dinamo 4-1 (2-0), grupa F

Galatasaray: Franco – Sabri (’66 – Ügür),Topal, Servet, Caner –  Sarp, Ayhan (’74 – Özbek) – Keita (’54 – Aydin), Elano, Kewell -Nonda.  Antrenor: Frank Rijkaard.

Dinamo: Dolha – Scarlatache,  Tamas, Goian, Diabaté – Rus (’46 – Bostina), N’Doye – Torje (’75 – Niculescu), Ad. Cristea, Alexe (’59 – Zicu) –  And. Cristea. Antrenor: Ovidiu Sabau.

Cartonase galbene: Ayhan, Kewell / N’Doye

1-0, min. 32: centrarea lui Kewell surprinde apararea dinamovista, mingea se duce la coltul lung.

2-0, min. 42: Nonda, de la 10 m, din centrarea lui Keita, uitat liber pe dreapta.

3-0, min. 46: Keita a sprintat din nou pe "bulevardul Diabaté", Nonda a deviat din apropiere.

4-0, min. 58: Elano din penalty, acordat la un fault comis de Diabaté asupra sa.

4-1, min. 62: N’Doye, din centrarea lui Bostina.

Dominata la inceput clar, Dinamo a echilibrat pe parcurs jocul si parea sa fie in stare de a realiza o surpriza la Istanbul. Insa un prim gol stupid si un al doilea iscat din neatentia fundasului Diabaté, care l-a scapat pe Keita singur, a dus la un scor la pauza neverosimil, daca ne gindim la ocaziile ratate de Alexe, Andrei Cristea si Torje. In primul sfert de ora de la reluare, acelasi Diabaté si-a ingropat echipa de doua ori. Dupa 4-0, degeaba a mai inscris N’Doye si au ratat Adrian Cristea si Bostina.

Celalalt meci: Panathinaikos – Sturm Graz 1-0. Salpingidis (’60 – penalty). Clasamentul grupei F: 1. Galatasaray – 7 p (8-3); 2. Panathinaikos – 6 p (3-3); 3. Dinamo – 3 p (2-5); 4. Sturm – 1 p (1-3).

Mersi pentru remiza!

FC Timisoara – Anderlecht Bruxelles 0-0, grupa A

Timisoara: Pantilimon – Mera, Nibombé, Scutaru – Bonfim, Alexa (’81 – Magera), Bourceanu, Art. Karamian – Goga, Bucur (’73 – Parks), Arm. Karamian (’72 – Curtean) . Antrenor: Ovidiu Sabau.

Anderlecht: Proto – Gillet, Juhasz, Mazuch, Deschacht – Kanu (’46 – Rnic), Sare, Diandy (’85 – Kouyaté) – Biglia –  Lukaku (’64 – Suarez), Bossoufa. Antrenor: Ariël Jacobs.

Cartonase galbene: Bonfim, Mera, Parks / Kanu

Reconditionata de Sabau intr-un indraznet 3-4-3, Timisoara a abordat ofensiv meciul cu Anderlecht, a avut ocazii in prima repriza dar era sa fie surprinsa de doua ori, datorita unor greseli copilaresti ale aparatorilor banateni. Dupa ce Goga a fost aproape de a inscrie de la 40 m, iar Artem Karamian a irosit o lovitura libera extrem de favorabila, formatia lui Ovidiu Sabau a obosit, cedind total initiativa, continuind sa gafeze impardonabil in aparare. Nou intratul Suarez a ratat copilareste la un luft sinucigas al lui Nibombé si a fost blocat curajos de Pantilimon, asa ca Timisoara se poate considera norocoasa cu remiza obtinuta.

Celalalt meci: Ajax Amsterdam – Dinamo Zagreb 2-1. Suarez (‘2 – penalty), Rommedahl (’80) / Tomecak (’90^1). Clasament: 1. Anderlecht – 5 p (3-1); 2. Ajax – 5 p (3-2); 3. Zagreb – 3 p (4-4); 4. Timisoara – 2 p (0-3).

Sahtar si Salzburg – punctaj maxim

Grupa B: CF Valencia – Slavia Praga 1-1; OSC Lille – FC Genoa 3-0. Clasament: 1. Lille – 7 p; 2. Valencia – 5 p; 3. Genoa – 3 p; 4. Slavia – 1 p;

Grupa C: Celtic Glasgow – SV Hamburg 0-1; Hapoel Tel Aviv – Rapid Viena 5-1. Clasament: 1.Hamburg – 6 p; 2. Hapoel – 6 p; 3. Rapid – 4 p; 4. Celtic – 1 p;

Grupa D: FK Ventspils – Sporting Lisabona 1-2; Hertha Berlin – SC Heerenveen 0-1. Clasament: 1. Sporting – 9 p; 2. Heerenveen – 4 p; 3. Ventspils – 2 p; 4. Hertha – 1 p;

Grupa E: Fulham – AS Roma 1-1; TSKA Sofia – FC Basel 0-2. Clasament: 1. Basel – 6 p; 2. Fulham – 5 p; 3. Roma – 4 p; 4. TSKA – 1 p;

Grupa G: FC Salzburg – Levski Sofia 1-0; Lazio – Villarreal 2-1. Clasament: 1. Salzburg – 9 p; 2. Lazio – 6 p; 3. Villarreal – 3 p; 4. Levski – 0 p;

Grupa I: BATE Borisau – AEK Atena 2-1; Benfica Lisabona – Everton 5-0. Clasament: 1. Benfica – 6 p; 2. Everton – 6 p; 3. BATE – 3 p; 4. AEK – 3 p;

Grupa J: Sahtar Donetk – FC Toulouse 4-0; Bruges – Partizan 2-0. Clasament: 1. Sahtar – 9 p; 2. Bruges – 4 p; 3. Toulouse – 4 p; 4. Partizan – 1 p;

Grupa L: Austria Viena – Werder Bremen 2-2; Athletic Bilbao – Nacional Madeira 2-1. Clasament: 1. Werder – 7 p; 2. Bilbao – 6 p; 3. Austria – 2 p; 4. Nacional – 1 p.