Inca un hop

duminică, 18 noiembrie 2007, 22:07
 Inca un hop

Desi s-au temut de jocul de la Vaslui, iesenii si-au mai trecut ieri in cont un succes, mai ales dupa prestatia din prima repriza. De frigul patrunzator din sala cei mai afectati au fost tocmai jucatorii gazda, care au inceput prost si s-au vazut condusi cu 6-0 (‘7) si 9-1 (’12), intr-o perioada in care au trimis si doua aruncari de penalitate pe linga poarta.

Cu Cioltan intre bare (care a prins citeva mingi dar a lansat din nou contraatacuri aiurea), cu o aparare care a strins bine la masivul pivot veteran Mardare (42 ani – 1 gol) si l-a blocat pe ex-ieseanul Crainiceanu (3 goluri in total) Politehnica a reusit sa-si pastreze un avans consistent la pauza si pentru ca in atac centrul Szebin (care l-a inlocuit pe Elisei, revenit dupa o intindere) a mai facut erori dar avut pofta de gol.

La reluare, gazdele au fost pe val dupa citeva ratari imense ale iesenilor plus patru minute legate de inferioritate astfel ca scorul a devenit 13-18 (’34). Apoi disputa s-a reechilibrat pe fondul unui joc dezorganizat si plin de erori de ambele parti, la gazde intrind spre final un alt ex-iesean, "Bita" Chirila (2 goluri).

Pentru Politehnica au marcat Szebin (9), Velicu (7), Damian (6, 4 din 7m), Caciuc (6), Druga (3), Ifrim (2) si Elisei (1).

Tot in etapa a X-a ieri s-au mai jucat partidele CSS Bacau – CSM Focsani 22-22 (11-9) si Neptun Constanta – LPS Piatra Neamt 42-39 (20-19) iar Universitatea Galati a stat.

Etapa viitoare (joi, 22 noiembrie): Politehnica Iasi – Neptun Constanta (sala LPS, ora 17.00), LPS P. Neamt – CSS Bacau si CSM Focsani – Univ. Galati.

1. Univ. Galati    8    8    0    0    296-213    16

2. CSM Focsani    9    5    2    2    254-220    12

3. Poli Iasi    8    6    0    2    275-234    12

4. HC Vaslui    9    4    1    4    282-288    9

5. LPS P. N.    9    2    0    7    276-286    4

6. Neptun C-ta    9    2    0    7    253-335    4

7. CSS Bacau    8    1    1    6    207-267    3