Inceput bun pentru romance

luni, 24 mai 1999, 23:00

Irina Spirlea a fost ieri prima reprezentanta a Romaniei calificata in turul al doilea al editiei din acest an a Internationalelor de tenis ale Frantei, de la Roland Garros. A 19-a jucatoare a lumii a invins-o pe Catalina Cristea (71 WTA) cu 6-4, 6-1, in mai putin de o ora de joc. Aceasta partida a reprezentat prima intilnire dintre doua jucatoare din Romania intr-un turneu de Grand Slam. Pina la acest meci, Irina si Catalina se mai intilnisera o singura data, Spirlea reusind sa cistige si atunci. Spirlea o va intilni in turul secund pe invingatoarea din partida Olga Barabanscikova (Belarus) – Meghann Shaughnessy (SUA). Si Ruxandra Dragomir a facut pasul spre cel de-al doilea tur, dupa victoria cu 7-6 (7-0), 6-1 contra Ritei Grande (Italia). La aceasta partida, care a durat 82 de minute, a asistat si mama Ruxandrei, impreuna cu Florenta Mihai, capitanul nejucator al echipei de Cupa Federatiei a Romaniei. Urmatoarea adversara a Ruxandrei este Anne Kremer, din Luxemburg, care a invins-o pe canadianca Maureen Drake: 6-2, 6-3.
Din competitia masculina vin momentan doar vesti proaste. Dupa ce a cistigat prima parte, Andrei Pavel a abandonat in setul al treilea al partidei cu argentinianul Hernan Gumy, la scorul 7-6 (7-3), 2-6, 1-3. Si Razvan Sabau a capotat in primul tur, la un scor categoric, in fata francezului Arnaud Boetsch: 6-0, 6-1, 6-1.