Medalii la tineret

luni, 14 martie 2011, 21:40

Desfasurate la sfirsitul saptaminii la Iasi, finalele Campionatelor Nationale individuale de judo pentru tineret (U23) au adus la start 214 sportivi de la 43 de cluburi din tara. De la Iasi, clubul Politehnica a avut cei mai multi reprezentanti iar bilantul este reprezentat de patru medalii, dintre care una de aur si trei de bronz. Asteptata cu interes, revenirea pe saltele, dupa o accidentare, a lui Vladut Simionescu s-a soldat cu o medalie de bronz pentru ieseanul in care se pun sperante olimpice. Intr-o categorie (^100 kg) cu sase concurenti la start, Simionescu l-a intilnit in semifinala pe un alt echipier al Politehnicii, Flaviu Smeu, in fata caruia a pierdut. Smeu a intrat apoi in posesia medaliei de argint dupa ce a cedat in finala cu Daniel Natea (CSS Soimii Sibiu). O alta categorie cu mai multi ieseni a fost cea la 73 kg, acolo unde Liviu Sandru (Politehnica) a luat medalie de bronz, Sebastian Luca (Politehnica) a iesit in turul secund iar Ion Raducanu (CSM-CSS Unirea) a iesit din primul tur. In fine, ultima medalie de bronz cucerita de cei de la Politehnica a fost obtinuta de Cosmin Lazarean, care a concurat la 60 kg. La aceeasi categorie Alex Ferariu (CSM-CSS Unirea Iasi) a ajuns pina in sferturile de finala, unde a fost invins de cistigatorul titlului national, Amado Lazea (Dinamo Bucuresti). In fine, alti trei concurenti de la Politehnica n-au atins podiumul respectiv Nicolae Craciun (locul V la categoria 66 kg), Alexandru Spanache (locul VII la categoria 81 kg) si Cristina Hanga (iesita in turul II la categoria fetelor de 52 kg).