Memorialul „Marius Maftei”

luni, 28 septembrie 2009, 20:32

In memoria sportivului Marius Maftei, judoka legitimat la Politehnica Iasi, component al loturilor nationale de juniori si seniori, multiplu campion national si locul VII la Europenele de juniori din 1997, decedat in urma cu zece ani in Italia la doar 22 de ani, la Iasi s-a desfasurat simbata un nou turneu international care a adus la start zece echipe din tara si doua din Republica Moldova. Organizata de FR Judo, Directia de Sport Judeteana si Asociatia Judeteana de Judo (prin presedintele Costel Naftica si directorul sportiv Constantin Largu), competitia a avut 71 de sportivi inscrisi si rezultate bune au venit pe mina iesenilor de la Politehnica. La categoria 60 de kg cistigator a fost Remus Hilitanu, iar pe locul al treilea a venit Cosmin Lazarean (recent clasat pe locul V la Europenele U20) dar ambii au concurat pentru echipa lotului national U 20. Alte doua prezente pe podium a ocupat Politehnica la categoria 66 kg prin Liviu Sandru (locul II) si Ion Raducanu (locul III), in vreme ce Georgica Stanciu a terminat pe III la 90 kg iar Costel Balta tot pe locul III la 100 kg. In fine, in concursul open trei din cele patru locuri pe podium au revenit iesenilor prin Georgica Stanciu (locul II), Ciprian Chelariu si Danut Stanescu (ambii locul III). In clasamentul pe cluburi, prima pozitie a fost ocupata de Dax Chisinau, pe locul secund a venit Politehnica Iasi, in vreme ce locul trei a fost impartit de Lotul national U20 si SC Miercurea Ciuc.