Mult prea subtire

duminică, 02 septembrie 2007, 21:48

Lipsita de interes pentru gruparile din Liga Nationala, echipa ieseana de handbal masculin continua sa-si masoare fortele doar cu formatii din esalonul secund. Dupa o escapada scurta la Piatra Neamt si o alta mai lunga la Focsani, Politehnica a facut vineri seara si un amical din postura de gazda, adversar fiindu-i o alta colega de serie, HC Vaslui. 38-35 a fost rezultatul final al unei partide modeste, demne de nivelul la care evolueaza cele doua combatante. Cu doar doar jucatori mai copti in teren, veteranul pivot de 42 de ani Mardare (care a facut atacul doar in prima repriza) si ex-ieseanul Crainiceanu, oaspetii n-au aratat prea multe in afara de mult elan si o aparare extrem de avansata si de agresiva. Si totusi ei au fost in stare sa dea 35 de goluri cita vreme au avut ce specula in defensiva adversa. De partea cealalta Politehnica a aparut fara noul venit Szebin – plecat cu treburi acasa la Resita, fara Dimofte – situatie cu care ar trebui sa ne obisnuim si fara juniorul Daninfeld – uitat pe banca pe tot parcursul intilnirii. Ori era de asteptat ca Politehnica sa arate mai mult macar prin prisma faptului ca trei sferturi dintre ieseni aveau in fata adversarilor atu-ul experientei cistigate in primul esalon. Insa, daca nu cumva au repetat figura de la Focsani (cind au spus ca n-au vrut sa-si arate adevarata valoare) atunci gazdele chiar au evoluat modest pentru ca au atacat haotic si s-au aparat prost in fata unui adversar care nu trebuia sa-i puna mari probleme pentru ca n-a avut nici talie, nici forta si nici prea multa experienta. Doar interul Caciuc a mai profitat de diferenta de talie si si-a folosit detenta, Velicu a facut mult slalom printre adversari pe contraatac, numarul fazelor bune pentru Politehnica fiind numarate pe degete, adica extrem de putin pentru o formatie care si-a fixat ca obiectiv revenirea in Liga Nationala.