Si-a revenit Politehnica Moldrom?

marți, 16 martie 1999, 00:00

Psihoza blaturilor care invaluie fotbalul nu este un fenomen singular in sportul romanesc, chiar daca sportul rege domina la acest capitol. Jocurile de culise din baschet si-au facut si in acest sezon simtite prezenta, in conditiile in care lupta pentru pozitiile 4-5 a prins noi valente in final. Dupa ce arbitrii si-au pus amprenta pe partida Steaua – Poli Moldrom (desi stelistii s-au scuzat ca nu stiu nimic, "cartile" fiind facute pentru SOCED), raminea ca ultima etapa sa fie hotaritoare. In lupta directa pentru locurile vacante, SOCED si Herlitz Mobex urmau sa joace in deplasare la Cluj si, respectiv, Iasi. Dupa cum s-a apreciat ca bucurestenii nu vor avea probleme in a-si apropia victoria, la fel s-a spus si despre mureseni. Insa, daca Carbochim s-a complacut in situatia echipei dezinteresate, iesenii au inlaturat orice dubiu, reusind chiar sa-si umileasca adversarul. S-ar putea aprecia ca Poli Moldrom n-avea alta solutie decit victoria, in conditiile in care perioada nefasta prin care a trecut i-a afectat crunt situatia in clasament, dar i-a atras si impasibilitatea publicului, mult mai putin numeros simbata.
Victoria pe care iesenii au obtinut-o in ultima etapa a sezonului regulat poate insemna, pe linga o victorie de palmares, un posibil reviriment. Formind o echipa cu destule valori, cu rezerve care si-au dovedit si ele clasa, Poli Moldrom pare acum mai completa decit echipa care reusea anul trecut sa cistige medaliile de bronz. Si daca situatia a trimis-o pe pozitia a VI-a, play-off-ul o poate readuce pe un loc mult mai conform cu realitatea. Avind de disputat doua jocuri din trei in deplasare, studentii pleaca cu sansa a doua in confruntarea cu Carbochim din turul I, dar asta nu inseamna ca n-au dreptul la speranta. Calificarea in dauna echipei clujene inseamna a-i prelua prerogativele de ocupanta a locului trei si implicit de a pleca din nou cu sanse la medalii. Disputele directe dintre cele doua echipe in acest sezon dau incredere iesenilor. Victoriile impartite din turnee, urmate de infringerile iesenilor in grupa 1-8 (la Cluj dupa prelungiri, cu aportul arbitrilor, iar la Iasi dupa ce Tenter a marcat in ultima secunda) sint completate de doua succese obtinute de ieseni la Cluj in pauza competitionala. Asadar, calificarea le-ar putea aduce iesenilor ca adversar probabil pe Dinamo in turul II si pe SOCED in finala mica (cu trei partide din cinci pe teren propriu). Cele trei partide care urmeaza sint astfel deosebit de importante pentru ca ratarea inseamna automat pierderea contactului cu locurile 1-4 (ar urma un tur II in compania probabila a Stelei – cu doua meciuri din trei la Iasi – si o posibila finala pentru locurile 5-6 cu Herlitz Mobex – cu trei din cinci partide in deplasare). Ramine doar ca jucatorii si conducatorii sa traga cu dintii de posibilitatile pe care le au in jocurile de la Iasi (20 martie) si Cluj (26 si 27 martie). (Lucian MINUT)