Sifonati la Tirgu Jiu

miercuri, 13 octombrie 2010, 22:04

Energia: Darby (18 puncte, 1×3), Nikolic (10, 1×3), Troupe (7, 1×3), Capusan (19, 1×3), Bigus (7) apoi V. Mocanu (11, 3×3), Lupusavei (8, 2×3), Oluic (4), Gliga si Stroescu.

Politehnica: Dawson (11), Radmanovac (4), Nicolae (7), Tasic (10), Bubanja (11) apoi Huludet (4), Fl. Moscalu (5, 1×3), Amarghioalei (6, 2×3), Hurjui si Marinkovic (2).

Plecata destul de increzatoare la Tg Jiu, echipa ieseana de baschet masculin a terminat sifonata intilnirea cu Energia Rovinari si a incasat a doua infringere din acest sezon. Chiar daca startul i-a fost favorabil formatia oaspete a suferit prea mult dupa accidentarea sirbului Vladimir Radmanovac si a pierdut clar dupa un joc in care a fost condusa si cu 28 de puncte. "Am inceput bine insa totul s-a dereglat apoi pentru ca Radmanovac este un jucator important in mecanismul pe care l-am gindit.", ne-a declarat Costel Moscalu, antrenorul echipei care a fost la cirma partidei pina spre finalul primul sfert. Destul de precisi de la semidistanta iesenii au fost permanent cu un pas in fata adversarului insa iesirea lui Radmanovac dupa sase minute a inceput sa se simta. Sub panouri polonezul Bigus si-a folosit cei 2.15 m la recuperari, Capusan si Darby au fost extrem de activi, Lupusavei si Mocanu au punctat de la distanta si Energia s-a desprins putin cite putin. Dupa ce Tasic, Bubanja si Dawson au mai tinut cit de cit tabela in prima jumatate de meci, Nicolae a avut o tresarire dupa pauza insa a fost prea putin pentru o echipa care a aruncat in disperare de la distanta cu procentaj ingrozitor dupa trei sferturi: 6,6% (1 cos din 15 aruncari). La 70-51 inaintea ultimului act meciul s-a diluat pentru ca Politehnica n-a avut forta sa revina si chiar n-a fost in stare sa inscrie timp de sapte minute. Nici gazdele n-au mai avut spor mare insa diferenta crestea considerabil asa ca cele doua cosuri de la distanta reusite de Amarghioalei in ultimul minut au mai redus din ecart dar si din statistica groaznica ce se prefigura la acest capitol.

Celelalte rezultate ale etapei a III-a: U-Mobitelco Cluj – Asesoft Ploiesti 69-70, BC Miercurea Ciuc – CSU Sibiu 69-91, SCM Craiova – BCM Pitesti 63-70, CSM Oradea – Steaua Bucuresti 88-79, Gaz Metan Medias – CS Otopeni 99-62 si CSU Brasov – BC Timisoara 51-94. Partida BC Mures Tg. Mures – CSM Bucuresti a fost aminata pentru 20 octombrie.

Etapa viitoare (simbata, 16 octombrie): Asesoft Ploiesti – BC Timisoara, CS Otopeni – CSU Brasov, CSM Bucuresti – Gaz Metan Medias, Steaua Bucuresti – Energia Rovinari, BCM Pitesti – CSM Oradea, CSU Sibiu – SCM Craiova si U-Mobitelco Cluj – BC Miercurea Ciuc. Partida Politehnica Iasi – BC Mures Tg. Mures se joaca pe 17 octombrie, la ora 19.00.

1. Gaz Metan    3          3          0          310-183 6

2. Asesoft         3          3          0          248-200 6

3. Energia         3          2          1          242-220 5

4. U Mobitelco   3          2          1          218-197 5

5. Steaua          3          2          1          235-220 5

6. BC Mures      2          2          0          181-160 4

7. Timisoara      3          1          2          251-221 4

8. Otopeni         3          1          2          222-267 4