Studentii si-au dat mingea printre picioare

duminică, 14 mai 2000, 23:00

Avind in vedere evolutia echipei sighisorene in acest retur, anticipam o patida grea pentru handbalistii de la Politehnica in partida care s-a disputat simbata la Sala Polivalena. Acest lucru a fost confirmat, si mai mult decit atit, pentru ca gazdele au reusit sa piarda pentru prima data in acest sezon o partida pe teren propriu, in fata unei echipe care s-a zbatut (pina simbata) in zona retrogradarii. S-a vazut ca iesenii n-au reusit sa faca fata unei echipe aratoase si bataioase in acelasi timp, dar, in plus, acest esec nu face decit sa dea apa la moara suspiciunilor in conditiile in care este cunoscuta diferenta de locuri si puncte in clasament. Pe undeva, acest rezultat parca nu putea fi altul in conditiile in care aparare (avansata) a fost deseori depasita de abila si sigura ofensiva adversa, in timp ce atacul iesean a fost dominat de stereotipie.
Oaspetii au condus ostilitatile in marea majoritate a timpului de joc si acest lucru a iesit in evidenta putin dupa debut. Fara Zepciuc pe teren, maestrul de ceremonii din defensiva (absenta care a provocat numai ridicari de umeri), elevii antrenorilor Hatura si Ciocoiu au lasat deseori loc adversarilor sa patrunda spre poarta, facind astfel din Pralea si Buga doi portari vulnerabili. Atacul a fost din nou facut cu doi pivoti, ceea ce a generat spatii pentru interii Dimofte si Larion, ambii eficienti in aruncari de la 9 m. Alaturi de ei s-a aflat extrema Timofte, poate cel mai bun jucator de pe teren, cei trei fiind de altfel si singurii marcatori ieseni din prima repriza, o repriza in care gazdele au reusit doar sa egaleze in patru rinduri situatia pe tabela (2-2, 9-9, 13-13 si 14-14 – prin Timofte in ultima secunda). La reluare Chitoroaga inscrie in inferioritate, Buga are citeva interventii bune si Politehnica conduce cu 16-14 (’33). A fost insa ultima data cind s-a intimplat acest lucru, sighisorenii revenind in joc dupa doua situatii clare pe semicerc irosite de Massari. Mai mult, tinarul si neexperimentatul Larion este izgonit pe extrema, face citeva greseli, si acuzele care-i sint adresate il complezeaza si mai mult. Nici Dimofte nu are aceeasi luciditate de pina atunci astfel ca palpabile ramin doar aruncarile de (si cu) efect ale lui Timofte. Era insa prea putin pentru a opri echipa adversa sa se distanteze la patru goluri inainte de final (scor 24-28, min. 58) in fata unei echipe groggy. Pentru Politehnica au evoluat: Pralea – Timofte 9, Dimofte 7 (1 din 7 m), Varvaruc, Chitoroaga 1, Ionescu 1, Halauca, apoi Buga, Massari si Larion 8 (2). (L. MINUT)