Uraganul Raymond

vineri, 28 ianuarie 2011, 23:13

CSMU Politehnica Iasi a incheiat primul stagiu centralizat al iernii cu un meci amical disputat ieri, pe terenul sintetic din Copou. Intilnind pe Viitorul Tirgu Frumos (locul VII la finalul turului Ligii a IV-a iesene), fotbalistii ieseni s-au impus cu 7-1 (5-1). Proaspat dupa ce a ratat antrenamentele tari de joi, Raymond Lukacs, atacantul imprumutat de Astra Ploiesti, a fost jucatorul care a iesit in evidenta, el reusind sa inscrie toate cele cinci goluri ale iesenilor din prima repriza. In actul doi, Poli a mai marcat prin Gado si Elek. Antrenorul CSMU, Adrian Falub, a contat ieri pe D. Mutu – Cretu, Vlaicu, Panc, Siminic – Tene, C. Iliescu, Liuba, Herghelegiu – Marin, Lukacs (in prima repriza) si Mutu (Balan) – Badic, Sidney, Bjelkanovic, Florea – Gado, Patrascu, Tudor, Danciu – Ghiceanu, Elek, in actul doi. La final, Poli a renuntat la portarul Mutu, de la Pandurii, si la stoperul Sidney, venit de la Unirea Dej. Sanse reduse de a urca in avionul cu care Poli va pleca joi in Antalya le au si croatul Bjelkanovic si Iliescu (Concordia Chiajna). Dupa meci, Falub a concluzionat succint prima perioada de pregatire centralizata: „A fost o perioada relativ buna pentru echipa. S-au facut destui pasi inainte, insa, pentru a ataca promovarea, mai e mult de lucru. Imi doresc foarte mult ca, pina la plecarea in Antalya, sa mai aducem trei jucatori de valoare in zona centrala, un stoper si doi mijlocasi, precum si un portar". Antrenorul a mai declarat ca urmatorul meci amical va fi disputat in compania FCM Bacau. „Luni dimineata revenim la antrenamente, iar marti dupa amiaza vom mai disputa un meci amical. Initial, trebuia sa jucam cu Stejarul Sinesti, insa, pina la urma, vom intilni pe FCM Bacau, in Copou".