Ziua romanilor in Cupa UEFA

joi, 10 aprilie 2008, 23:25
1 MIN

Mutu si Contra au avut evolutii exceptionale in meciurile retur, din sferturile de finala ale Cupei UEFA. La Eindhoven, romanul a marcat ambele goluri ale victoriei "violei", primul dintr-o lovitura libera, la vinclul drept, de la 30 m, al doilea fiind o reluare a unui sut al lui Pazzini, respins de portarul Gomes. Atacantul roman, care a fost aproape de golul al treilea a fost schimbat in min. 86. Si mai dificila a fost sarcina echipei lui Cosmin Contra, Getafe, care a jucat in zece oameni din min. 6, dupa eliminarea lui De La Red. Insa "Gurita" a deschis scorul cu o actiune luata pe cont propriu si un sut imparabil. Bayern a reusit sa duca meciul in prelungiri, dar au fost facuti KO in primele trei minute, desi Contra iesise in min. 66. Numai ca Luca Toni a schimbat, in cinci minute, soarta calificarii. Mutu merge in semifinale, Contra, ba!

Rezultate, marcatori: Zenit St. Petersburg – Bayer Leverkusen 0-1 (in tur, 1-4). Bulikin (’18); Sporting Lisabona – Glasgow Rangers 0-2 (0-0). Darcheville (’60), Whittaker (’89); Getafe – Bayern München 3-3 (1-1). Contra (’44), Casquero (’91), Braulio (’93) / Ribéry (’89), Toni (‘115, ‘117); PSV Eindhoven – Fiorentina 0-2 (1-1). Mutu (’38, ’53). Simons (E) a ratat un penalty in min. 80. In semifinale, Fiorentina se va infrunta cu Glasgow Rangers, iar Bayern cu Zenit.