Florinel Coman face, Florinel Coman strică

miercuri, 11 septembrie 2019, 01:43

Primul meci al naţionalei U21 pentru campania europeană: Danemarca – România 2-1 (1-0).Florinel a reaprins speranţele tricolorilor în final cu un gol minunat şi apoi a ratat un penalty în minutele adiţionale

Echipa lui Mirel Rădoi a început o nouă campanie de calificare, din care au făcut parte atât jucători din vechea generaţie, cât şi nume noi. Olsen a deschis scorul după doar trei minute. Danezul a pătruns în careu şi l-a învins pe Aioani cu un şut în forţă. Boboc, Dima, Băluţă şi Paşcanu nu au intervenit, permiţându-le astfel gazdelor să marcheze. În minutul 16, danezii au lovit bara prin Holse, care a încercat să centreze în faţa porţii, însă mingea a nimerit stâlpul din stânga portarului României. În minutul 28, gazdele au avut o nouă şansă de a face 2-0, însă fundaşul Dima a respins din apropierea liniei porţii. România a început să devină periculoasă în a doua parte a primei reprize, când Florin Coman a ratat două şanse importante. După pauză, însă tot danezii au fost cei care au înscris. Olsen a făcut dubla în minutul 55 şi tot jucătorul de la Bologna putea să înscrie şi în minutul 66, însă şutul său a lovit bara. Speranţele s-au reaprins în min. 80, când Florinel Coman a redus din diferenţă cu un şut de la aproximativ 25 de metri, mingea atingând pământul şi apoi bara înainte de a intra în poartă. Mai mult, în cel de-al treilea minut adiţional, Coman a reuşit o centrare excelentă pentru Ganea, dar portarul danez Christensen l-a faultat pe atacantul Viitorului. Tot Coman a executat, însă şutul său moale a fost parat. Mirel Rădoi a jucat cu: Aioani – Raţiu (’66 – Velisar) , Paşcanu, Dima (’66 – Chindriş), Boboc – Dragomir (’ 51 -Ciobanu), Băluţă, Olaru – Drăguş (’66- Dobre), Ad. Petre (’70 – Ganea), Fl. Coman.