Mai facem vreo minune? CFR Cluj joaca astazi cu Slavia Praga

miercuri, 28 august 2019, 01:43

Astăzi, de la ora 22:00, Slavia Praga – CFR Cluj, meci decisiv pentru calificarea în grupele Ligii Campionilor* meciul va fi transmis de Look, Digi şi Telekom

CFR Cluj a ajuns aseară la Praga, pentru partida retur cu Slavia, din play-off-ul Ligii Campionilor. Dan Petrescu se bazează pe 21 de jucători pentru jocul de astăzi de la ora 22:00.Formaţia ardeleană are nevoie de cel puţin un gol în 90 de minute pentru a întoarce soarta calificării, după 0-1 în Gruia, în meciul tur. Juan Culio şi Paulo Vinicius sunt cei doi jucători care nu au intrat în calcule pentru partida tur şi nu fac parte din lot nici pentru jocul de la Praga. În schimb, fac parte din echipa care a efectuat deplasare Ovidiu Hoban şi Răzvan Horj. Astfel, Petrescu va alege primul „11” din 21 de jucători pe care îi are la dispoziţie. Şapte titulari de la meciul tur cu Slavia Praga au fost odihniţi la meciul cu FC Botoşani din ultima etapă de campionat. Arlauskis, Camora, Burcă şi Deac au jucat din primul minut ambele meciuri din Gruia de săptămâna trecută. În partea a doua a întâlnirii din Liga 1, Ciprian Deac a fost înlocuit cu Billel Omrani. „Înaintea confruntării cu cehii, Bogdan Mara, directorul sportiv al clubului, a declarat că sunt şanse mari ca George Ţucudean să joace încă din primul minut, în ciuda faptului că s-a speculat că s-ar putea retrage pentru o perioadă de timp din fotbal. În urmă cu câteva luni i-au fost depistate câteva probleme cu inima. „George este în lotul echipei, e menajat ca şi ceilalţi jucători pentru returul cu Slavia, poate va fi chiar titular acolo, nu e nimic, doar zvonuri care nu au nicio legătură cu realitatea. George urmează programul normal al echipei, a făcut antrenament dimineaţă şi va face parte din lotul care face deplasarea la Praga” a spus Bogdan Mara. „Şansele sunt 50-50. CFR e o echipă bună, are un antrenor experimentat. Totul e deschis. CFR a arătat cu Celtic cât de periculoasă e. Situaţia lor nu era deloc simplă şi le-au dat patru goluri! Au o mare forţă interioară. Noi vom juca în stilul nostru şi rămânem încrezători”, a declarat antrenorul Slaviei, Jindrich Tripsovsky, la antrenamentul de aseară, pentru „Gazeta Sporturilor”.