Mairus Lindvik a dat lovitura

luni, 14 februarie 2022, 02:43

Norvegianul l-a învins în manşa a doua pe marele favorit Kobayashi la trambulina mare. Odermatt îşi arată clasa la slalom uriaş

SĂRITURI CU SCHIURILE. Daniel Cacina a ocupat locul 46 la proba de sărituri cu schiurile, trambulina mare. După prima manşă, cea mai bună prestaţie a avut-o japonezul Ryoyu Kobayashi(142 m/147p). În manşa finală, s-a impus norvegianul Marius Lindvik (140/151,3), care a câştigat în cele din urmă medalia de aur, cu un total de 296, 1 p, urmat de Kobayashi (292,8 p) şi germanul Karl Geiger (281,3).

BOB: Andreea Grecu s-a clasat, duminică, după două manşe, pe locul IX la monobob. Andreea a înregistrat în prima manşă timpul 1:05.56 şi a ocupat atunci locul XI, iar după a doua manşă, în care a avut timpul 1:05.71, s-a clasat pe 9, cu totalul 2:11.27. Ultimele două manşe vor avea loc astăzi. În clasament conduce Kaillie Humphries (SUA), cu timpul de 2:09, 10, urmată de Christine De Bruin (Canada), 2:10,14 şi de Laura Nolte (Germania), 2;10,32.

SCHI ALPIN.Elveţianul Marco Odermatt (24 ani), liderul Cupei Mondiale a câştigat slalomul uriaş olimic. El s-a impus cu timpul cumulat de 2:09, 35 după ce a fost cel mai bun în prima manşă (1:02.93) şi al doilea în manşa secundă (1:06.42). Slovenul Zan Kranjec a obţinut argintul, încheind la 0,19 sde Odermatt, iar bronzul a revenit francezului Mathieu Faivre, campionul mondial en titre al probei, sosit la o diferenţă de 1:34. Alexandru Ştefănescu (22 ani) a reuşit o manşă secundă foarte bună (locul 33), care i-a adus în final clasarea pe 32 din 87 de concurenţi prezenţi la start.

BIATLON: George Colţea a ocupat locul 89 la proba de 10 km sprint, ocupând locul 89 din 94 de sportivi care au încheiat cursa. Titlul olimpic a fost câştigat de norvegianul Johannes Boe, urmat de francezul Quentin Fillon Maillet, liderul Cupei Mondiale şi câştigătorul probei individuale, şi de un alt norvegian, Tarjei Boe, fratele medaliatului cu aur. Proba feminină de urmărire a fost câştigată de norvegianca Marte Olsbru (învingătoare şi la sprint), urmată de suedeza Elvira Öberg şi de    o altă norvegiancă Tiril Eckhoff.

PATINAJ ARTISTIC,după dans ritmat: 1.Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron (Franţa) – 90,83 p; 2.Viktoria Siniţina/ Nikita Kaţalapov (Rusia) – 88,85 p; 3. Maddison Hubble / Zachary Donahue (SUA) 87,13 p.

Alţi campioni olimpici. Patinaj pe pistă scurtă; 500 m, masculin: Liu Shaoang (Ungaria); 3000 m ştafetă, feminin: Olanda (Suzanne Schulting, Selma Poutsma, Xandra Velzeboer, Yara van Kerkhof); Patinaj viteză; 500 m masculin: Gao Tingyu (China);500 m feminin; Erin Jackson (SUA) – Mihaela Hogaş, locul 29 (penultimul); Schi nordic: 4×5 km feminin: Rusia (Iulia Stupak, Natalia Nepriaeva, Tatiana Sorina, Veronika Stepanova); 4x10km masculin; Rusia (Aleksei Cervotkin, Aleksandr Bolşunov, Denis Spiţov, Serghei Ustiugov), Skeleton, feminin: Hannah Neise (Germania): Snowboarding, cros, echipe mixte: SUA (Lindsey Jacobellis, Nick Baumgartner)

HOCHEI. Masculin, grupa A: SUA – Canada 4-2; Germania – China 3-2; Canada – China 5-0, SUA – Germania 3-2.Clasament: SUA – 9 p(sferturi); 2.Canada – 6 p; 3. Germania – 3 p; 4. China – 0 p (toate, play-off); grupa B: Cehia – Rusia 6-5 (pr); Danemarca – Elveţia 5-3. Clasament: 1.Rusia – 7 p (sferturi):2. Danemarca – 6 p; 3. Cehia – 4 p; 4. Elveţia – 1 p (PO); grupa C: Slovacia – Letonia 5-2; Finlanda – Suedia 4-3 (pr). Clasament: 1. Finlanda – 8 p; 2.Suedia – 7 p (sferturi); 3.Slovacia – 3 p; 4. Letonia – 0 p (PO). Feminin, play-off: Elveţia – Rusia 4-2; Finlanda – Japonia 7-1.

CURLING,round robin.Masculin: China-Italia 12-9; Suedia – Canada 7-4; Elveţia-Danemarca 8-6; Norvegia – SUA 7-6, Marea Britanie – China 7-6; Canada – SUA 10-5; Rusia – Italia 10-7; Marea Britanie – Danemarca 8-2; Italia – Elveţia 8-4; SUA – China 8-6.Clasament: 1. Suedia – (5-0); 2. Marea Britanie (4-1); 3.Elveţia (3-2); Feminin: Suedia – Canada 7-6; Coreea de Sud – Rusia 9-5; Japonia – Danemarca 8-7; Japonia – Rusia 10-5; Elveţia – Danemarca 8-5; Marea Britanie – SUA 10-5; China – Suedia 9-6; Marea Britanie – Danemarca 7-2; Suedia –SUA 10-4; China –Coreea de Sud 6-5; Elveţia – Canada 8-4.Clasament: 1. Elveţia – (5-0); 2. Japonia (3-1): 3. Marea Britanie (3-2).

Clasamentul pe medalii: 1. Norvegia – (9-5-7);2. Germania –(8-5-1); 3. SUA – (6-5-1); 4. Olanda – (6-4-2); 5. Suedia – (5-3-1); 6.Austria – (4-6-4).