Michi a spart ghinionul

joi, 28 februarie 2019, 02:43
5 MIN

Mihaela Buzărnescu a obţinut prima victorie după 11 meciuri pierdute, dispunând la Acapulco de australianca Daria Gavrilova. Tecău şi Rojer joacă semifinală la Dubai

* Mihaela Buzărnescu (31 WTA) s-a impus în faţa australiencei Daria Gavrilova (48 WTA), scor 6-4, 6-2, şi s-a calificat în turul secund la turneul WTA de la Acapulco. Într-o partidă ce a durat o oră şi 27 de minute, Buzărnescu, a patra favorită a întrecerii, a început destul de greu primul set, fiind condusă cu 0-2. Românca a revenit la conducerea jocului, a câştigat de trei pe serviciul adversarei şi s-a impus cu 6-4. În actul secund, evenimentele au avut o desfăşurare asemănătoare. Australianca a condus din nou cu 2-0, însă au fost singurele game-uri obţinute de aceasta. Buzărnescu a comis tot mai puţine greşeli şi nu i-a mai dat nicio şansă australiencei până la final, impunându-se cu 6-2. A fost prima victorie a Mihaelei Buzărnescu după 11 înfrângeri consecutive. În optimile de finală ale turneul de la Acapulco, aceasta o va întâlni pe Bianca Andreescu (71 WTA), jucătoare canadiană de origine română, care a învins-o cu 6-1, 6-3 pe elveţianca Jill Teichmann. Ieri, s-au înregistrat şi două abandonuri în turneul feminin mexican: americanca Amanda Anisimova, la scorul de 4-3 cu rusoaica Varvara Flink, şi Rebeca Peterson (Suedia), la 3-4 cu americanca Sofia Kenin. Alte rezultate: Tatjana Maria (Germania) – Martina Trevisan (Italia) 6-2, 7-6; Sloane Stephens (SUA) – Pauline Permentier (Franţa) 6-2, 6-2; Johanna Konta (Marea Britanie) – Laura Siegemund (Germania) 6-3, 6-2; Timea Babos (Ungaria) – Dalila Jakupovic (Slovenia) 5-7, 6-4,6-4; Christina McHale (SUA) – Ysaline Bonaventure (Franţa) 6-3, 1-6, 6-2; Zheng Saisai (China) – Renata Zarazua (Mexic) 6-3, 5-7, 6-4; Viktoria Azarenka (Belarus) – Danielle Collins (SUA) 6-1, 6-2. Programul optimilor: Stephens-Maia; Wang – Puig; Vekic – McHale; Flink-Konta; Zheng – Babos; Andreescu – Buzărnescu, Kenin – Boulter; Maria – Azarenka.

* Marius Copil, locul 74 ATP, a fost eliminat, ieri, în primul tur al turneului de la Acapulco, cu premii de 1.780.000 de dolari. Copil a fost învins de argentinianul Diego Schwartzman (25 ATP), scor 3-6, 6-4, 1-6. Meciul a durat două ore şi trei minute. Copil a început bine actul inaugural, cu un break, însă Schwartzman a revenit, adjudecându-şi primul set după ce a reuşit să câştige de trei pe serviciul românului. În setul secund, arădeanul a revenit de la scorul de 1-3 şi a trimis meciul în decisiv, acolo unde al patrulea favorit i-a lăsat doar un game. În turul doi, Schwartzman îl va întâlni pe britanicul Cameron Norrie (64 ATP). La celelalte turnee din acest an, Marius Copil a fost eliminat din primul tur la Doha, Auckland şi Rotterdam, în timp ce la Australian Open şi Sofia a ajuns în turul secund.

* După doi ani de absenţă, Rafael Nadal, locul 2 ATP, a revenit ca favorit principal la turneul de la Acapulco, înregistrând o victorie fără emoţii, scor 6-3, 6-3 în faţa germanului Mischa Zverev (76 ATP). Rafael Nadal a câştigat două titluri la Acapulco pe zgură, în 2005 şi 2013, iar în 2017 a fost învins în finală de Sam Querrey, pe hard. În optimile de la Acapulco, Nadal va da piept cu Nick Kyrgios, care a trecut în primul tur de italianul Andreas Seppi (49 ATP), scor 6-3, 7-5. Scorul întâlnirilor directe dintre cei doi jucători este 3-2 în favoarea lui Nadal. Ultima confruntare a fost câştigată de Nadal, în 2017, în finala turneului de la Beijing, scor 6-2, 6-1. Alte rezultate: John Isner (SUA) – Adrian Mannarino (Franţa) 6-3, 4-6, 6-3; Sam Querrey (SUA) – Guillermo García (Spania) 6-3, 6-2
Mackenzie McDonald (SUA) – Emilio Nava (SUA) 6-1, 6-3; Cameron Norrie (Marea Britanie) – Yoshihito Nishioka (Japonia) 6-2, 2-6, 6-2; Alex De Minaur (Australia) – Nicolas Jarry (Chile) 7-6, 7-6; Feliciano Lopez (Spania) – Dusan Lajovic (Serbia) 6-7, 6-2, 7-5; David Ferrer (Spania) – Tennys Sandgren (SUA) 7-6, 7-6; Alexander Zverev (Germania) – Alexei Popyrin (Australia) 6-3, 6-3. În optimi vor avea loc meciurile: Nadal-Kyrgios; Wawrinka – Johnson; Isner – Querrey; Gojowczyk – Millman; Tiafoe – McDonald; Norrie – Schwartzman; De Minaur – Lopez şi Ferrer – A.Zverev. Turneul de la Acapulco, din categoria “500”, se dispută pe hard (outdoor). Principalii favoriţi ai întrecerii sunt Rafael Nadal, Alexander Zverev, John Isner şi Diego Schwartzman. În 2018, trofeul a fost câştigat de Juan Martin Del Potro, care a declarat forfait la ediţia din acest an.

* La Dubai, Roger Federer, ajuns favorit numărul 2, în urma japonezului Kei Nishikori, s-a calificat în sferturile de finală după un spectaculos meci de trei seturi cu spaniolul Fernando Verdasco: scor, 6-3, 3-6, 6-3. În schimb, Nishikori (6 ATP)a pierdut cu scorul de 5-7, 7-5, 2-6 în faţa polonezului Hubert Hurkacz (77)! Alte rezultate: Rikardas Berankis (Lituania) – Denis Kudla (SUA) 6-4, 6-1; Nikoloz Basilaşvili (Georgia) – Roberto Bautista (Spania) 6-7, 6-4, 6-3; Marton Fucsovics (Ungaria) – Jan – Lennard Struff (Germania) 6-4, 6-2; Gaël Monfils (Franţa) – Markos Baghdatis (Cipru) 6-3, 6-2; Stefanos Tsitsipas (Grecia) – Egor Gherasimov (Belarus) 6-3,6-1; Marin Cilic (Croaţia) – Tomas Berdych (Cehia) 1-6, 6-1, 7-6. Programul sferturilor: Hurpacz – Tsitsipas, Monfils – Berankis, Cilic – Basilaşvili, Fucsovics – Federer.

La dublu, perechea Jean-Julien Rojer / Horia Tecău (Olanda / România) s-a calificat în semifinale, după o victorie cu 5-7, 7-6, 10-3 (97 de minute) în faţa echipei Nikoloz Basilaşvili/Matthew Ebden (Georgia/Australia). În penultimul act, Horia şi Juls vor întâlni perechea favorită 4, Rajeev Ram/Joe Salisbury (SUA/Marea Britanie), care a învins cu 6-1, 6-3 cuplul Leander Paes / Benoît Paire (India / Franţa).

* În challenger-ul feminin de la Indian Wells, Sorana Cîrstea, alături de spaniola Sara Torribes, a pierdut cu scorul de 5-7,6-3, 5-10 în faţa perechii Han Xinyun / Priscilla Ton (China / Marea Britanie). Sorana este calificată direct în turul II la simplu.