Primul succes al anului pentru echipa din Miroslava

luni, 26 martie 2018, 01:43
 Primul succes al anului pentru  echipa din Miroslava

Ştiinţa a învins CS Mioveni şi a trecut deasupra liniei

Ştiinţa Miroslava a obţinut prima victorie din 2018. După ce a obţinut doar două puncte în primele trei meciuri oficiale ale anului, formaţia pregătită de Adrian Kerezsy a spart gheaţa sâmbătă, în disputa cu gruparea CS Mioveni din runda a XXVI-a a Ligii a II-a de fotbal. Al treilea meci disputat pe teren propriu în 2018 a fost câştigat de Ştiinţa greu, cu 1-0, graţie reuşitei semnate de Marin în minutul 74. Atacantul Miroslavei a punctat din careu, la doar opt minute după ce fusese introdus pe teren. În disputa cu echipa care este antrenată de fostul jucător ieşean Laurenţiu Roşu, ieşenii au mizat pe: Turiţă – Chindriş, Moisi, Bucur, Agrigoroaei, Milea (’80 – Săvoaia), Cărăuş, Corban (’75- Nemţanu), Viorică (’66- Marin), Izmană, Buhăcianu.  Ştiinţa a acumulat astfel 27 de puncte şi a urcat pe locul XV, ultimul care asigură evitarea retrogradării. Celelalte rezultate înregistrate: Luceafăruil Oradea – Metaloglobus Bucureşti 2-0; Foresta Suceava – Academica Clinceni 0-1; Ripensia Timişoara – Chindia Târgovişte 2-3; UTA – CS Afumaţi 2-1; ASU Poli Timişoara – AFC Hermannstadt 0-1. Următorul meci oficial al echipei din Miroslava este programat mâine, de la ora 16, la Târgovişte. Într-o partidă restantă din etapa a XXIII-a, Ştiinţa va juca în compania ocupantei locului III al clasamentului, Chindia.