Multe și mărunte: Laura Ilie se impune în Indonezia

vineri, 11 februarie 2022, 02:43
 Multe și mărunte: Laura  Ilie se impune în Indonezia

Sportiva română Laura Ilie a câştigat, ieri, proba de puşcă aer comprimat 10 metri din cadrul concursului Grand Prix ISSF de tir sportiv de la Jakarta (Indonezia), după ce a avut o evoluţie impecabilă din calificări până în finală.  Trăgătoarea română antrenată de Olimpiu Marin, s-a impus în calificări cu 629,3 puncte, urmată de Citra Dewi Resti (India), cu 626,4 puncte, în faza finală a fost din nou cea mai bună pe partea sa de tablou, la fel şi în sferturi, iar în finala pentru aur a întrecut-o pe Salsabela Khairunnisan (Indonezia) cu 16-14. Laura Ilie a acumulat, astfel, puncte importante în clasamentul mondial pentru calificarea la Jocurile Olimpice din 2024.

Irina a demolat-o pe Kvitova

Irina Begu (56 WTA) a reuşit o victorie spectaculoasă în turul II al turneului de la Sankt Petersburg, dispunând cu 6-4, 6-0 de jucătoarea cehă Petra Kvitova, în faţa căreia pierduse toate celelalte cinci întâlniri directe anterioare. Irina a făcut un joc formidabil şi a câştigat în 69 de minute. Ea a început excelent şi a condus cu 3-0 şi 4-1, Kvitova a reuşit egalarea, 4-4, dar Irina a câştigat setul cu un break pe serviciul cehoaicei. Actul secund a fost unul la discreţia româncei, care s-a impus cu un incredibil 6-0, în doar 26 de minute. În sferturile de finală, Begu va înfrunta o altă reprezentantă a Cehiei, Tereza Martincova (27 ani, 42 WTA), care a beneficiat joi de retragerea kazahei Elena Rîbakina, a treia favorită. Tot în turul II, Jaqueline Cristian a fost învinsă, scor 2-6, 3-6, de către jucătoarea din Belarus, Aliaksandra Sasnovici, în 71 de minute. La dublu, Sorana Cîrstea şi Raluca Olaru, au fost învinse în sferturi, scor 4-6, 4-6, de rusoaicele Anastasia Potapova şi Vera Zvonareva.

Runda de week-end

Liga I, etapa a XXVI-a: Rapid – Sepsi Sfântu Gheorghe (vineri, ora 19:55, în tur, 2-2);Farul – FC Voluntari (sâmbătă, 14:00, 0-1); Gaz Metan – CFR Cluj (sâmbătă, 19:55, 1-2); FC Argeş – CS Mioveni (duminică, 14:30, 0-0): UTA – Dinamo (duminică, 17:00, 2-2):FCSB – Chindia (duminică, 19:55, 1-0): FC Botoşani – Academica (luni, 17:30, 1-1); CSU Craiova – FCU Craiova (luni, 19:55, 2-0). Toate meciurile vor fi transmise pe canalele LOOK, Digi şi Telekom.

Acelaşi punctaj, trei locuri mai jos

România ocupă locul 47 în clasamentul FIFA anunţat ieri având 1453.18 puncte. În precedentul clasament, din decembrie 2021, România era pe locul 44, cu acelaşi punctaj. Adversarele tricolorilor în Liga Naţiunilor au următoarele clasări: Muntenegru – locul 72 (1342.47 puncte), Bosnia – Herţegovina – locul 59 (1391.19 puncte), Finlanda – locul 57 (1411.77 puncte). Grecia şi Israel, echipe pe care România le va întâlni în meciuri amicale în martie, sunt pe locul 55, respectiv pe locul 77. Primele zece poziţii în clasament sunt ocupate, în ordine, de Belgia, Brazilia, Franţa, Argentina, Anglia, Italia, Spania, Portugalia, Danemarca şi Olanda. Câştigătoarea Cupei Africii pe Naţiuni, Senegal, a urcat de pe poziţia 20 pe locul 18.

A dat COVID în „tigroaice”

Campioana României la handbal feminin, CSM Bucureşti, a anunţat joi seară că a înregistrat mai multe cazuri de Covid-19 în lot şi, ca urmare, meciul cu Rostov-Don, de sâmbătă, din Liga Campionilor, a fost amânat. CSM Bucureşti nu a precizat de câte cazuri de Covid-19 în lot este vorba, doar că au fost primite mai multe teste pozitive. Meciul cu Rostiv-Don era programat sâmbătă, în deplasare, de ka ira 17:00, După 12 etape derulate în grupa A din Liga Campionilor, CSM Bucureşti se află pe locul V, cu 14 puncte, iar Rostov este pe locul secund, cu 17 puncte, cu patru mai puţine decât liderul, Esbjaerg

Djokovic, condamnat la vaccinare

Ca şi la Dubai, Novak Djokovic este unul dintre jucătorii înscrişi la Indian Wells Masters 1000 (7-20 martie). Acest lucru nu îi asigură însă şi prezenţa la turneu, unde vaccinarea obligatorie. „Sănătatea şi siguranţa fiind prioritatea principală, turneul va necesita o dovadă valabilă a vaccinării complete pentru a intra în complexul de tenis Indian Wells”, au declarat organizatorii miercuri. Pentru a putea candida la un al şaselea titlu în deşertul din California, Djokovic va trebui să facă dovada vaccinării complete.