A auzit vreun neamţ de el?

joi, 20 iulie 2017, 01:43

Florentin Matei a marcat din nou pentru Rijeka în Liga Campionilor

Mijlocaşul Florentin Matei a marcat un gol în partida pe care echipa croată NK Rijeka a câştigat-o, mmarţi, în deplasare, cu scorul de 5-1 (1-0), în faţa formaţiei galeze The New Saints, în manşa secundă a turului doi preliminar al Ligii Campionior. Matei, care a jucat tot meciul, a deschis scorul în minutul 41. Celelalte goluri ale croaţilor au fost marcate de Gavranovic (’54, ’79), Gorgon (’61) şi Ristovski( ’64), în timp ce pentru galezi a înscris Cieslewicz, în minutul 69. Mijlocaşul român a punctat şi în meciul tur, câştigat de NK Rijeka, pe teren propriu, cu scorul de 2-0. Matei a fost integralist la Rijeka. NK Rijeka va juca în turul al treilea preliminar cu învingătoarea dintre Hibernians Paola (Malta) şi Red Bull Salzburg (Austria). Vardar Skopje a dispus cu 3-1 de Malmö FF, ultimul gol al gazdelor fiind reuşit de Boban Nikolov, fostul jucător al echipei FC Viitorul în minutele adiţionale  Pentru macedoneni au mai înscris Grncarov (’55) şi Barseghian (’61), iar Felipe a ratat un penalty în min. 61. Golul echipei suedeze a fost înscris de Rosenberg (’16) din penalty. După 1-1 în tur, formaţia din Skopje s-a calificat în turul III preliminar.  Feroezii de la Vikingur, după un promiţător 1-1 în Islanda, cu FH Hafnarfjördur, au pierdut acasă cu 0-2, prin golurile marcate pe final de meci de Lennon (‘79 — penalty) şi Valdimarsson (‘90^1). Golurile au venit după eliminarea lui Lava Olsen (‘78). Românul Sorin Vasile Anghel, de la gazde, a fost eliminat şi el în prelungiri (90^3), pentru al doilea cartonaş galben.

Alte rezultate: FC Astana – Spartaks Jurmala  (Letonia) 1-1 (în tur, 1-0). Twumasi (’59) / Vardanjans (’72); Alashkert (Armenia) – BATE Borîsau 1-3 (1-1). Nenadovic (’18) / Gordeiciuk (’23, ’35), Volodjko (’78); Samtredia (Georgia) – Qarabag (Azerbaidjan) 0-1 (0-5).Guerrier (’22); Buducnost Podgorica – Partizan Belgrad 0-0 (0-2). Celelalte meciuri din manşa I a turului II preliminar au avut loc aseară.