Gimnastică aerobică: Echipa României, argint la Mondialele de la Cancun

duminică, 29 iunie 2014, 10:40

România, în componența Corina Constantin, Bianca Becze, Marius Petrușe, Anca Surdu, Andreea Bogati, Bianca Gorgovan, Dacian Barna, Alina Radu și Marius Gavriloaie, a obținut medaliile de argint în proba pe echipe, sâmbătă, la ediția a 13-a a Campionatelor Mondiale de gimnastică aerobică, găzduită de orașul mexican Cancun.

Cu această prezență constantă în cea mai complexă întrecere a acestei discipline, sportivii români demonstrează valoarea de ansamblu, demonstrată la toate marile competiții internaționale, unde am fost pe podium la toate întrecerile de la introducerea acestei ierarhii, subliniază site-ul Federației române de gimnastică.

Clasament 2014 echipe: 1. Franța 9 puncte, 2. România 12 p, 3. China 13 p, 4. Coreea de Sud 30 p, 5. Rusia 37 p, 6. Italia 40 p, 7. Ungaria 44 p, 8. Mexic 51 p, 9. Argentina 59 p.

Punctele echipei României au fost realizate de Corina Constantin (individual – locul 3 în calificări), Bianca Becze, Marius Petrușe (perechi – 1), Corina Constantin, Anca Surdu, Andreea Bogati (trio – 3), Anca Surdu, Bianca Becze, Andreea Bogati, Corina Constantin, Bianca Gorgovan (grup – 1), Anca Surdu, Mircea Zamfir, Andreea Bogati, Marius Petrușe, Dacian Barna, Bianca Gorgovan, Marius Gavriloaie, Alina Radu (dans – 4).

La Campionatele Mondiale de gimnastică aerobică de la Cancun sunt prezenți sportivi și sportive din 42 de țări, de pe toate continentele.

Sportivii români s-au calificat în finalele tuturor celor șase probe în care au luat startul. La individual feminin, Oana Corina Constantin s-a calificat cu a treia notă, 20,850 p, dar nu a reușit acest lucru și Maria Bianca Becze (11 – 20,200 p). La individual masculin, Mircea Zamfir a ocupat locul 5 (21,425 puncte). În proba de perechi mixte, România a reușit să califice două cupluri, Marius Ciprian Petrușe/Maria Bianca Becze, de pe primul loc, cu 21,050 p, și Dacian Nicolae Barna/Alina Radu, de pe locul 8, cu 20,400 p. La trio, România 1 (Oana Corina Constantin, Anca Claudia Surdu, Andreea Bogati) a ocupat locul trei, cu 21,411 p, în timp ce România 2 (Marius Ciprian Petrușe, Dacian Nicolae Barna, Marius Gavriloaie) s-a clasat pe locul 17, cu 19,300 p, ratând finala. România (Anca Claudia Surdu, Maria Bianca Becze, Andreea Bogati, Oana Corina Constantin, Bianca Maria Gorgovan) a terminat pe primul loc în calificările la grup, cu 21,655 puncte. În proba de dans, România a ocupat locul 4, cu 18,600 p, în configurația Anca Claudia Surdu, Mircea Zamfir, Andreea Bogati, Marius Ciprian Petrușe, Dacian Nicolae Barna, Bianca Maria Gorgovan, Marius Gavriloare, Alina Radu. (Agerpres)