Simona a Halep a învins-o pe Lesia Ţurenko şi s-a calificat în turul al treilea la Wimbledon

vineri, 27 iunie 2014, 15:03
1 MIN

Simona Halep, cap de serie numărul 3 şi locul 3 WTA, a învins-o pe Lesia Ţurenko, din Ucraina, în turul doi la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului. Românca o va întâlni pe jucătoarea Belinda Bencici, din Elveţia, în turul următor.

Întâlnirea dintre Halep şi Ţurenko ar fi trebuit să se joace joi seară, dar a fost amânată deoarece la Londra a început ploaia. Românca a câştigat primul set, cu scorul de 6-3, şi a pierdut în faţa ucrainencei, 4-6, în setul secund.

Simona a câştigat "decisivul", cu scorul de 6-4 şi s-a calificat în turul următor. Halep o va înfrunta pe jucătoarea Belinda Bencici, din Elveţia, locul 71 WTA.

Bencici s-a impus, cu scorul de cu 6-4, 7-5, în partida cu Victoria Duval, din Statele Unite.

În primul tur, Halep a trecut, cu scorul de 6-2, 6-2, de brazilianca Teliana Pereira (locul 91 WTA).

Pentru prezenţa în turul doi, jucătoarea română primeşte 70 de puncte WTA şi un cec în valoare de 43.000 de lire sterline. (Mediafax)