Succes la limită

luni, 15 februarie 2016, 02:43

LPS Piatra Neamţ – Politehnica Unistil Iaşi 28-29 (15-13), în Divizia A de handbal masculin

Poli Unistil a obţinut a doua victorie a anului în eşalonul secund de handbal. În a doua rundă a returului, formaţia pregătită de Costel Schender şi Florin Spiridon s-a impus ieri, mult mai greu decât se aştepta, la Piatra Neamţ, la limită, 29-28 (13-15), în faţa echipei gazde LPS. “În ciuda avertismentelor pe care le-am tras, că Piatra nu mai e echipa din tur, pe care am bătut-o cu 20 de goluri diferenţă, pentru că au reactivat mulţi jucători cu experienţă, băieţii au crezut meciul câştigat dinainte. Plecând şi în dimineaţa jocului la Piatra Neamţ, intrând relaxaţi, ca şi cum meciul era dinainte câştigat, ne-am trezit în minutul 24 că scorul era 11-6 pentru gazde. Ne-am adunat însă apoi, am strâns diferenţa la pauză, iar în repriza a doua am mers cap la cap până pe final, când am fost mai lucizi. La 27-26, în minutul 55, am marcat trei goluri consecutive, care au fost decisive pentru obţinerea victoriei” a declarat Schender, care a precizat că marcatorii echipei sale au fost Şt. Dumitrache (7), Topolniceanu (7), Dimofte (5), Folescu (2), Vulpe (2), Evu (2), G. Dumitrache (1), Zaharia (1), Toma (1) şi Mocanu (1).

Politehnica a acumulat 27 de puncte în 14 meciuri şi ocupa locul IV în clasamentul Seriei A , înaintea partidei de aseară dintre HC Buzău (care avea tot 27 de puncte, dar golaveraj mai slab decât Iaşul) şi Atletico Alexandria. În etapa viitoare, Poli Unistil va sta.