Laminorul a calcat in picioare Ceahlaul

luni, 14 aprilie 2003, 23:00

Simbata, Laminorul Roman a reusit sa invinga la scor satelitul divizionarei A Ceahlaul. Dupa un joc ce a fost la discretia fotbalistilor romascani, acestia au reusit sa se impuna cu un categoric scor de 4-0, gratie reusitelor lui Barbinta, Bolfa (din lovitura de la 11 metri), Dinu si Andresel.
Primul gol al tevarilor a venit foarte repede, in minutul 5, cind, in urma unui sut al lui Bolfa, portarul oaspetilor a respins pina la Tapu, a carui centrare a fost reluata cu capul, de catre Barbinta, din preajma careului mic. Golul reusit de catre tevari le-a insuflat acestora incredere si in special siguranta, ei reusind sa-si creeze mai multe ocazii de gol pina spre finalul primei reprize, avind, practic, control absolut asupra jocului. Suprematia tevarilor s-a concretizat din nou pe tabela de marcaj la finele primei parti a jocului cind, in urma unei incursiuni in suprafata de pedeapsa a oaspetilor, Barbinta a fost faultat, iar lovitura de la 11 metri a fost transformata de catre Bolfa.
In cea de-a doua parte a meciului, romascanii si-au continuat „raidurile” asupra portii adverse, iar in minutul 69 au reusit sa ridice scorul la 3-0. Centrarea lui Ganea de pe partea dreapta a fost reluata foarte bine, de la 7 metri, cu capul, de catre Dinu. Nu au trecut nici 10 minute dupa golul reusit de catre Gabriel Dinu, cind elevii antrenati de catre Stefan Constantin au majorat diferenta de pe tabela de marcaj, dupa lovitura de cap a lui Andresel, acesta stabilind totodata si scorul final al intilnirii. „A fost un joc la discretia noastra, joc pe care l-am controlat de la un capat la altul. Ne bucura faptul ca am reusit sa ne pastram fotoliul de lider al seriei si cred ca, daca echipa va juca la fel de bine si de acum incolo, avem mari sanse ca sa terminam campionatul pe prima pozitie a clasamentului”, ne-a declarat Alexandru Ostafe, ofiterul de presa al clubului Laminorul Roman. (Bogdan GOTCA)