A renascut Spania

vineri, 18 septembrie 2009, 21:59

Dupa ce a cistigat cu rezervele meciul cu grecii, Franta a ajuns sa regrete acest succes pentru ca le-a adus in fata o super echipa (Spania) in sferturile de finala ale Europenelor de baschet masculin. Neinvinsa pina atunci Franta a pierdut si a iesit din cursa pentru semifinale dupa ce s-a inclinat clar in partida cu campioana mondiala. In revenire de forma, ibericii au dominat copios si au avut in Pau Gasol un realizator de temut (28 puncte) si un rege sub panouri (9 recuperari si 3 capace). Cu Rudy Fernandez marcator de trei ori de la distanta in primul sfert (16 puncte in total), acompaniat de Navarro si Rubio, spaniolii au condus cu cincisprezece lungimi la pauza mare si apoi si-au conservat avantajul. Desi au inceput cu patru titulari din NBA (Parker, Diaw, Batum si Turiaf) cocosii n-au avut succes pentru ca Parker a aruncat modest si a terminat cu 6 puncte desi pina atunci avea o medie de 18 pe meci, Diaw a marcat doar de trei ori de la distanta in vreme ce Turiaf a fost cosgeterul echipei cu 11 puncte, toate marcate in doar 21 de minute, el sfirsiind eliminat pentrul cinci greseli personale. Iesita din cursa pentru medalii Franta a ramas acum doar cu sperante de calificare directa la Mondialele de anul viitor din Turcia, urmind sa joace in turneul 5-8. De partea cealalta Spania isi asteapta adversarul din semifinala din confruntarea Grecia – Turcia, pentru a incerca sa prinda a patra finala consecutiva la o mare competitie. Venita cu obiectiv de calificare la Campionatul Mondial, cea mai tinara echipa de la Euro 2009, Serbia, va juca o semifinala. Dupa ce au cistigat cu 24-21 primul sfert rusii au cazut si n-au mai marcat in urmatoarele opt minute pentru un sfert catastrofal: 4-20. Pe mina lui Uros Tripkovic (cel mai bun marcator al partidei cu 18 p, 4×3), sirbii au condus si la 20 de lungimi si au obtinut o calificare nesperata in penultimul act, acolo unde vor intilni invingatoarea din confruntarea Slovenia – Croatia.

Rezultate primelor trei sferturi: Franta – Spania 66-86,  Rusia – Serbia 68-79, Grecia – Turcia 56-54.