Apararea, din nou o problema

duminică, 04 martie 2007, 23:14

In fata unei echipe care n-a reusit sa incurce pe nimeni in acest sezon, Minaur Baia Mare a tratat cu mult prea multa lejeritate o partida care a inceput foarte prost: 0-0 dupa cinci minute si 0-2 dupa sapte minute. Aproape normal, gazdele si-a impus apoi superioritatea valorica si condusi de ucraineanul Vizhbovsky (8 goluri) s-au desprins in fata unui adversar care a avut numai trei solutii pe banca de rezerve si s-a aparat cum a facut-o intreg campionatul, adica slab. Iar daca defensiva n-a rupt gura tirgului in ciuda zbaterilor si paradelor portarilor Pralea si Cioltan, Politehnica n-a impresionat nici in atac unde procentajul de reusita de doar 57% a condus la stabilirea unei diferente cu care foarte tinerii ieseni s-au cam obisnuit sa revina de prin deplasari. Pentru oaspeti golurile au fost marcate de Mironescu (7, 3 din 7m), Damian (6, 1 din 7m), Chike (5), Ifrim (3), Iftimie (3), Dacau (3), Caciuc (2) si Druga (1).
Celelalte rezultate ale etapei a XIX-a: CSM Bistrita – Universitatea Cluj 27-26 (10-15), Dinamo Bucuresti – Bucovina Suceava 38-29 (18-11), Steaua Bucuresti – HCM Constanta 29-27 (12-18), Poli-Izometal Timisoara – Pandurii Tg Jiu 32-26 (20-6) si HCM Brasov – CSM Medgidia 26-31 (12-14). Partida Uztel Ploiesti – UCM Resita se joaca miercuri.
Etapa viitoare (simbata, 10 martie): Politehnica – HCM Brasov (in tur 20-31), CSM Medgidia – Uztel (31-36), UCM Resita – Poli-Izometal (25-25), Pandurii – Steaua (31-33), HCM Constanta – Dinamo (26-27), Bucovina – CSM Bistrita (30-25) si U Cluj – Minaur (22-34).

1. Constanta 19 16 1 2 577-483 33
2. Steaua 19 16 0 3 642-538 32
3. Dinamo 19 15 1 3 667-548 31
4. Resita 18 10 4 4 600-545 24
5. Uztel 18 11 1 6 511-497 23
6. Poli-Izom 19 10 2 7 558-530 22
7. Minaur 19 10 0 9 613-597 20
8. Medgidia 19 8 1 10 587-593 17
9. Pandurii 19 7 1 11 548-555 15
10. Bucovina 19 7 1 11 548-615 15
11. Bistrita 19 7 0 12 498-538 14
12. Brasov 19 6 1 12 504-529 13
13. U Cluj 19 2 1 16 453-570 5
14. Politehnica 19 0 0 19 494-662 0