Ardelenii au inghetat Siberia

marți, 22 noiembrie 2011, 23:21

Campioana Romaniei la baschet masculin U Mobitelco Cluj a obtinut, ieri, in deplasare, prima victorie din grupa E a FIBA Eurochallenge, in deplasare, pe terenul formatiei ruse Enisei Krasnoiarsk, scor 81-73 (37-37), in cea de-a treia partida din grupa E a FIBA Eurochallenge. Clujenii au spart "gheata" la capitolul victorii, chiar in deplasarea din Siberia, invingind Enisei, dupa un meci nebun, dominat in mare parte de campioana Romaniei. In debutul partidei, ardelenii au condus o singura data, 5-6 (min. 2), dupa o tripla a lui Mihai Paul, dar apoi au ratat in urmatoarele patru minute, diferenta de pe tabela crescind progresiv (16-6, 21-9). "U" a recuperat ceva din handicap inaintea primei pauze, 24-18 (min. 10), dar a revenit spectaculos in joc in sfertul secund, reusind egalarea in minutul 13, 24-24. Echilibrul s-a mentinut si in continuare (28-28), Mijovic aducind avantajul pentru studenti in minutul 19, 33-35. "U" a cistigat sfertul secund cu 19-13, dupa 20 de minute, tabela aratind egalitatea, 37-37.

La reluare, o tripla a lui Silvasan a readus Clujul la conducere, 37-40, dar rusii au ripostat rapid, 47-44 (min. 23), insa nu pentru mult timp, 50-50, un minut mai tirziu. Acelasi Silvasan a fost precis de la linia de libere, 52-54 (min. 26), Mihai Paul a marit diferenta, 52-56, pentru ca sfertul trei sa se incheie cu 59-63, dupa un slam-dunk al lui Dykes, clujenii cistigind si sfertul trei, cu 26-22.
Ultimul sfert a fost dramatic, cu rusii in prim-plan, facind eforturi sa revina la conducere, 66-66 (min. 35). Komarovski a marcat de la trei puncte, 69-66, obligindu-l pe Marcel Tenter sa ceara time-out. Mijovic a readus avantajul pentru ardeleni, cu o tripla spectaculoasa, 69-71, iar Dykes a mai facut un pas spre victorie, 69-73, pentru ca acelasi Mijovic sa revina cu trei puncte, 69-76 (min. 38). Un minut mai tirziu, 72-80, dupa o libera a lui Dykes, capitanul clujenilor, Silvasan, stabilind scorul final, tot de la libere, 73-81 si declansind o nebunie pe banca tehnica a campioanei Romaniei. Victoria clujenilor este prima a unei echipe romanesti in Rusia, dupa 1989. Din lotul antrenat de Marcel Tenter au absentat doua piese de baza, pivotul Zoran Krstanovic, accidentat la glezna in confruntarea cu Antwerp Giants, si Paul Chetreanu, accidentat si el in disputa interna, cu Energia Rovinari. Dupa trei meciuri, "U" Mobitelco are 5 puncte. Marcatorii echipei clujene au fost Mijovic 24, Dykes 19, Morris 14, Silvasan 11, Paul 10 si Lawrence 3.  Ardelenii vor juca vineri, in devans la etapa a X-a, pe teren propriu, meciul cu Poli Iasi, pentru ca in 29 noiembrie, sa se deplaseze in Franta, pentru returul cu Elan Chalon. La debutul in grupa E, campioana Romaniei a bifat o infringere, pe teren propriu, cu Elan Chalon, scor 81-85, dupa care a cedat si in deplasare din Belgia, cu Antwero Giants, scor 63-87. Dupa meciul din 29 noiembrie, U va juca ultimele doua partide din grupa E pe teren propriu, in 6 decembrie, cu Antwerp Giants si in 13 decembrie, cu Enisei. Primele doua echipe se califica in faza urmatoare. (MEDIAFAX)