Avem fete destepte

marți, 30 septembrie 2003, 23:00

Desfasurate la Budva, in Serbia-Muntenegru, Campionatele Europene de sah pentru juniori au reusit pina la urma sa aduca ceva medalii pentru reprezentantii Iasului. Si daca la sectiunea sah normal rezultatele n-au fost cele cautate de iesencele participante la categoria 18 ani (Alina Motoc – CS Iasitel – locul VII cu patru victorii obtinute si Camelia Ciobanu – CS Politehnica – locul XII cu trei victorii), mult mai bine s-au prezentat fetele in competitiile de sah rapid si blitz. Pentru Alina Motoc, cel mai bun rezultat a venit in concursul de sah rapid (18 ani), unde a terminat pe pozitia a treia dupa ce in ultima runda a reusit sa o invinga pe Ciobanu. Tot ea a mai obtinut apoi un loc patru la sah blitz, categoria 20 ani, si un loc patru cu echipa de 20 de ani. Importante au fost apoi si clasarile Cameliei Ciobanu, care a ocupat pozitia secunda in superfinala de sah rapid, un loc IV cu echipa mixta de sah rapid, un loc VI in proba individuala de sah rapid si un loc VII in proba de blitz. Daca CS Iasitel a mai avut la Budva pe Smaranda Padurariu si Iosefina Paulet (ambele fara rezultate notabile), clasare buna a obtinut o alta sahista a clubului, Oana Miron, care a terminat pe pozitia secunda in proba de sah rapid, categoria 20 ani. Daca in concursul pe natiuni Romania a ocupat la numarul de medalii locul sase (din 38 de tari participante) in concursul de sah normal, clasare superioara s-a obtinut in concursurile de rapid si blitz, unde romanii au terminat pe locul secund. (L.M.)