Baschetbalistii ieseni vor fi mai mult pe drumuri

marți, 10 februarie 1998, 00:00

Obtinind si cea de-a patra victorie consecutiva, suporterii Politehnicii Moldrom viseaza din ce in ce mai mult la titlu. Realist, antrenorul principal, Dragan Petricevic, taie din fasa gindurile marete ale entuziastilor, opinind ca iesenii nu sint pregatiti pentru asa ceva. Privind mai profund situatia, fara sa minimalizam saltul valoric evident al studentilor, trebuie sa spunem ca cele patru victorii vin dupa trei meciuri disputate pe teren propriu. Urmeaza insa "grosul" deplasarilor. Dupa un start debordant in partida cu Herlitz Mobex Tg. Mures si o evolutie foarte buna cu Erbasu Steaua, Serghei Mirisevschi a intrat intr-un con de umbra. In etapa a III-a a marcat doar patru puncte, toate din aruncari libere, in timp ce simbata a lipsit de pe lista marcatorilor. Simtind ca este iesit din forma, antrenorul Dragan Petricevic la introdus la mijlocul primei reprize pe Dan Popa, ramas in teren pina la final. La doar cinci minute dupa inceputul reprizei secunde, Costel Moscalu afisa o oarecare stare de oboseala. Dorind sa-l odihneasca, antrenorii ieseni l-au trimis la schimbare pe Mirisevschi. De doua ori s-a intimplat acest lucru, si de fiecare data Serghei a fost retras, pentru ca Moscalu dadea semne evidente de revenire. Avindu-l ca adversar direct pe Constantin Mircea, component al lotului national de seniori, Mitica Anghel n-a avut o evolutie stralucita. Mai mult, pe la mijlocul primei reprize, antrenorul Petricevic i-a reprosat violent citeva greseli. Dupa pauza, Mitica a venit incaltat cu alte ghete, numai ca evolutia sa a ramas aceeasi. Dupa partida cu SOCED, au impresionat negativ discrepantele mari intre numarul spectatorilor (aproximativ 3000) si numarul de bilete vindute (575). Pentru simbata s-a marit vigilenta insa fara nici un efect, pentru ca spectatorii au fost cam tot atitia, in timp ce biletele vindute au fost mai putine ca data trecuta. Etapa a IV-a a fost una crincena in grupa valorica 1-8. Daca SOCED a cistigat la mustata in fata clujenilor de la Carbochim, Forest Sibiu a umilit-o, in deplasare, pe Erbasu Steaua (echipa pe seama careia a inceput sa ploua cu bancuri). In ultimul joc, cel de la Tirgu Mures, Dinamo a cistigat dar suporterii gazdelor n-au inghitit rezultatul si s-au napustit asupra arbitrilor. Nu-i exclus ca Herlitz Mobex sa joace viitoarele meciuri in exil. In grupa 9-16 CSU Galati pare condamnata la Divizia B. Chiar daca nu aveau o echipa stralucita, galatenii au mai renuntat si la serviciile moldovenilor Ruban si Poholco. Rezultatul e dezastros, dunarenii primind simbata cea mai severa corectie in acest campionat (35-93, cu West Petrom Arad). Simbata, baschetbalistii iesenii vor face deplasarea la Sibiu, acolo unde vor avea de infruntat, in derby-ul campionatului, echipa gazda, CSU Forest. Va fi cu siguranta un meci captivant, dar trebuie sa fim realisti, sibienii pleaca de departe cu prima sansa. Sa dea Domnul sa fie altfel! (Lucian M.)