Campioana mondiala, in genunchi

marți, 08 septembrie 2009, 21:57
 Campioana mondiala,  in genunchi

Serbia a facut prima surpriza la Europenele de baschet masculin care au inceput luni in Polonia. Dupa o partida cu un ritm infernal in care tinerii sirbi au apasat puternic pe acceleratie, campioana mondiala Spania a trebuit sa se recunoasca infrinta cu 57-66. Cu Juan Carlos Navarro foarte slab de la distanta chiar daca a fost cel mai bun marcator de la iberici (14 puncte) si cu proaspatul campion in NBA, Pau Gasol, doar 25 de minute in teren (9 puncte si 7 recuperari) ibericii au trebuit sa se recunoasca infrinti in fata unui adversar care s-a aparat foarte bine si a avut in Nenad Krstic (17 puncte, 6 recuperari si singurul jucator din NBA al sirbilor prezent in Polonia) cel mai bun om al partidei. Cu peste jumatate din aruncari reusite de la distanta Turcia a dispus apoi de Lituania cu 84-76, o alta surpriza a zilei de start. Balticii au parut sa treaca peste retragerile de la nationala ale lui Jasikevicius, Songaila ori Siskauskas dupa ce au batut recent Spania cu 94-72 intr-un amical la Vilnius dar deschiderea de la Eurobasket 2009 nu le-a fost favorabila. Petravicius a fost cel mai bun marcator al partidei (21 p) insa recentul finalist de NBA cu Orlando Magic, Turkoglu (19 p), a avut un cuvint greu in stabilirea rezultatului partidei.

Dupa ce a avut nevoie de calificari pentru a fi in Polonia, Franta a reusit sa cistige cu 70-65 intilnirea din grupa B cu Germania. Cum superstarul NBA Dirk Nowitzki a decis sa nu vina in Polonia nemtii au adus in lot multi jucatori tineri cu care au condus pina spre finalul sfertului trei. Disputa a transat-o Tony Parker, care a marcat 11 dintre cele 19 puncte ale sale in ultimele minute ale intilnirii.

Rezultate din prima zi: Grupa A – Macedonia – Grecia 54-86, Croatia – Israel 86-79; Grupa B – Rusia – Letonia 81-68, Franta – Germania 70-65; Grupa C – Anglia – Slovenia 59-72, Serbia – Spania 66-57; Grupa D – Polonia – Bulgaria 90-78, Turcia – Lituania 84-76.

Partide in direct pot fi urmarite pe canalul Sport 1, astazi fiind programate doua intilniri: Rusia – Franta (ora 17.30) si Spania – Slovenia (ora 19.15