Otelul: Grahovac – Ripa, Sirghi, Perendija, Salageanu – Filip, Neagu (’70 – Viglianti; ’82 – Paraschiv) – Antal, Iorga (’67 – Ilie), Giurgiu – Pena. Antrenor: Dorinel Munteanu.

Basel: Sommer – Steinhofer, Abraham, Dragovic, Park Joo-ho – F. Frei, Huggel (’44 – Cabral),G. Xhaka, Shaqiri (’80 – Soua) – Streller, A. Frei (’74 – Chipperfield). Antrenor: Heiko Vogel.

Arbitru: Tom Hagen (Norvegia).

Cartonase galbene: Salageanu / Dragovic, Cabral

0-1, min. 10: F. Frei, sut din careu, care l-a prins neatent pe portarul Grahovac.

0-2, min. 14: Streller scapa pe dreapta, centreaza spre A. Frei, care inscrie nestingherit.

0-3, min. 37: Perendija degajeaza in… Streller, care ramine singur cu portarul.

1-3, min. 75: Giurgiu, dintr-o pasa inapoi primita de la Antal.

2-3, min. 80: Ilie centreaza in careu, Park degajeaza gresit la Antal, care inscrie.

In anul de gratie 2011, Romania a dat in Liga Campionilor cea mai penibila echipa autohtona de cind exista aceasta competitie. Cistigatoare contestata a campionatului, Otelul s-a aratat, sub comanda lui Dorinel Munteanu, o echipa care excela prin travaliu, organizare si joc speculativ. A venit insa momentul in care Otelul trebuia sa joace altceva. Acest moment insemna meciul cu Basel in care Otelul trebuia sa atace, pentru a-si valorifica bruma de sanse ramase. Numai ca un an si jumatate de joc meschin nu poate fi uitat peste noapte. Iar infringerile decente in fata unor monstri sacri, ca United si Benfica au intarit iluzia ca se poate. Fara a se gindi nimeni ca aceste superechipe au urmarit victoria, fara a-si pune mintea cu modesta echipa de la Dunare. Si iata ca trupa lui Dorinel s-a napustit cu fundasii la linia de centru spre careul lui Sommer. Urmarea? Apararea galateana s-a lasat surprinsa in primul sfert de ora si cei doi Frei l-au compostat fara mila pe Grahovac, care pina acum parea un portar decent. La 0-2, galatenii au pastrat posesia de care oaspetii n-aveau nevoie, iar expresia cea mai plastica a situatiei unei echipe defensive obligata la atac, a fost Pena, care in finalul primei reprize a primit un cadou de la un fundas elvetian, dar in loc sa scape spre poarta singur, s-a bilbiit pina a venit primul adversar.

Cu 0-3 la pauza (a mai marcat si Streller), repriza secunda n-a avut nici un haz pina in min. 75, cind a venit golul lui Giurgiu in urma unei faze bine lucrate. Gol care a dinamitat Otelul si a descumpanit echipa elvetiana, care a inceput sa dea rateuri in aparare, Park Joo-hoo oferindu-i golul al doilea lui Antal, care a mai salvat din rusinea Otelului. A mai fost torpila lui Salageanu, respinsa cu greu de portar si o imensa ocazie a elvetienilor, Soua ratind un gol gata facut.

Grupa C: Manchester United – Benfica Lisabona 2-2. Berbatov (’30), Fletcher (’59)  / Jones (‘3 – autogol), Aimar (’61).

Clasamentul grupei C

1. ManU         5          2          3          0          10-6   9

2. Benfica      5          2          3          0          7-4     9

3. Basel          5          2          2          1          9-9     8

4. Otelul         5          0          0          5          3-10   0

Patru echipe calificate

In primele patru grupe ale Ligii Campionilor, Inter Milano si Bayern s-au alaturat Realului intre echipele calificate in optimi. Din celelalte grupe au deja calificarea asigurata Barcelona si AC Milan

Grupa A: Napoli – Manchester City 2-1. Cavani (’17, ‘49) / Balotelli (’33);

Bayern München – Villarreal 3-1. Robben (‘3), Gomez (’24), Ribéry (’69) / Guzman (’50).  Clasament: 1. Bayern – 13 p (calificata); 2. Napoli – 8 p; 3. Manchester City – 7 p; 4. Villarreal – 0 p.

Grupa B:  TSKA Moscova – Lille 0-2. V. Berezutki (’49 – autogol), Sow (’64), Trabzonspor – Inter Milano 1-1. Altintop (’23) / Alvarez (’18),  Clasament: 1. Inter – 10 p (calificata); 2. Trabzon – 6 p; 3. Lille – 5 p; 4. TSKA – 5 p.

Grupa D:  Real Madrid – Dinamo Zagreb 6-2. Benzema (‘2, ‘66), Callejon (‘6, ‘49), Higuain (‘9), Özil (’20) / Beqiraj (’81), Tomecak (’89); Olympique Lyon – Ajax Amsterdam 0-0. Clasament: 1. Real – 15 p (calificata); 2. Ajax – 8 p; 3. Lyon – 5 p; 4. Zagreb – 0 p.