Chinuri la debut

joi, 26 ianuarie 2006, 00:00

Prima intilnire din suita celor trei programate in aceasta saptamina intre echipe din Iasi si Cluj s-a consumat aseara la Polivalenta, deznodamintul fiind unul asteptat. Insa, desi rezultatul este sec, Penicilina a trebuit sa munceasca pentru a cistiga la scor, in fata unui adversar care s-a agatat de orice minge. Intilnirea putea debuta chiar cu o surpriza atita timp cit in primul set oaspetele au detinut controlul. 0-4, 6-10, 11-17 sint tot atitea borne pe tabela de scor care au vorbit de suprematia Clujului, echipa care a plusat pe un blocaj bun si atacuri surprinzatoare. Mai nimic nu-i iesea echipei conduse de Sorin Pop („principalul” Nicu Roibescu s-a multumit cu un loc in tribuna), care suferea din cauza preluarilor, a blocajului ineficient si a multiplelor erori. Claudia Mutascu a parut apatica si a servit numai in fileu (evolutia ei fiind scuzata de conducatori din cauza unor probleme personale), liberoul Cotcaoan s-a pierdut cu totul la primul meci cu Penicilina si abia dupa intrarea Tatianei Popa s-a mai instaurat ordinea in teren. Si pina la urma Penicilina si-a adjudecat primul act insa dupa citeva erori ale adversarului, care s-a speriat de sansa adjudecarii unui set. Desi spectatorii trageau sperante ca altfel vor decurge lucrurile ulterior, situatia nu s-a schimbat radical, echilibrul fiind nota dominanta la startul fiecarui set. Ionescu si Androhovici au inceput tirul pe diagonale insa nici erorile n-au lipsit, blocajul fiind, in continuare, o problema. Pina la urma diferentele au fost mai clare si au venit pe fondul pragmatismului etalat de Diaconita in unele situatii si a experientei in plus a echipei gazda.
Pentru Penicilina au evoluat Mutascu, Androhovici, Ionescu, Purice, Diaconita si Ivanof, apoi Cotcaoan, Constantinescu, Popa si Dudnic. Servicii gresite: 8-3; Puncte din serviciu: 5-1. (L.M.)