Egal cu echipa remizelor

duminică, 12 octombrie 2003, 23:00

In fata unei echipe care simbata a inregistrat a treia remiza in cinci etape, handbalistele de la „Z” Iasi s-au dovedit neputincioase in incercarea de a obtine al doilea succes in acest sezon. Chiar daca au avut momente bune mai ales in prima repriza, gazdele antrenate de Ana Duceac au marsat preponderent in atac pe varianta patrunderilor, in conditiile in care solutiile alese pe inter stinga n-au dat nici acum satisfactie. Fie ca a fost vorba de Svetuneac, Morariu sau Humoreanu, „Z” a reusit un singur gol de „afara”, opera a Iuliei Humoreanu, care a bilbiit apoi alte mingi si a bifat doar cinci minute de joc. Iesencele au condus cu 12-7 in min. 21 pe seama tehnicitatii etalate de Rusu, Radu a aparat chiar si doua aruncari de la 7m, insa perioadele de inferioritate si-au facut efectul pe tabela pina la pauza. In partea a doua Rusu a fost luata om la om, oaspetele s-au inchis bine pe centru, echilibrul fiind mentinut pe mina activelor extreme Ciocoiu si Lungu. Finalul putea fi si mai rau pentru ca Pana a gresit consecutiv in doua faze de superioritate, Rusu a trimis in bara de la 7m, situatia fiind salvata de o parada a Lidiei Radu si o aparare disperata in ultimele 20 de secunde. Pentru „Z” au evoluat: Anghel – Ciocoiu 4, Svetuneac, Rusu 6 (3 din 7 m), Grosu 2, Enea 2, Lungu 3. Au mai jucat: Pana 6 (5), Radu, Hunca, Morariu, Humoreanu 1 si Beldiman.
Alte rezultate din etapa a 5-a: Stiinta Bacau – CSM Sf. Gheorghe 17-24 si Dunarea Braila – HCM Roman 26-20.
Simbata viitoare, iesencele se vor deplasa la Roman pentru o confruntarea cu liderul seriei. (Lucian M.)