Iesenii au mai facut o victima

duminică, 25 aprilie 1999, 23:00
1 MIN

Scorul inregistrat la sfirsitul partidei de la Constanta se inscrie in tiparele cu care echipa ieseana ne-a obisnuit in acest campionat. Intilnind una dintre cenusaresele seriei, studentii si-au putut face jocul in voie, in minutul 2 scorul fiind deja 10-0 in favoarea oaspetilor. Insasi faptul ca au reusit sa obtina si sa transforme o lovitura de pedeapsa reprezinta o performanta pentru Constructorul ITC, o formatie in care se contopesc doua generatii. Dupa cum ne-a declarat Petru Vieru, au jucat la gazde tineri de 17-18 ani si jucatori ce se apropie bine de 40 ani. Una peste alta, partida a reprezentat un bun prilej de verificare pentru rugbistii ieseni, care vor afla astazi cu cine vor juca in sferturile Cupei Federatiei.
Punctele oaspetilor au fost marcate de: Ursu (7 incercari), Saramet (5), Grigoriu, Cuzic (2), Afrasinei, Luca, Budisteanu, Ionescu, Matievschi, Manole (cite un eseu), Cazacu (8 transformari), Hordila (2), Colta (2). In etapa viitoare, Politehnica Nena Iasi va juca acasa, cu Rapid Galati. Tinind cont de faptul ca galatenii au efectuat pina acum toate deplasarile, sint mari sanse sa vedem, in sfirsit, un meci pe stadionul Agronomia. (D.S.)