Mai greu decit credeau

duminică, 26 aprilie 2009, 21:40

Politehnica: Hurjui (15, 5×3), Bishop (18, 1×3), Murgoci (17, 3×3), Nicolae (16, 1×3), Cooper (3) apoi Calinescu, Fl. Moscalu (3) si Huludet (8)

Steaua: Popescu (9), Badila, Stancut (9, 1×3), Bogavac (22), Sokolov (9), Hutoaia (4) si Minea (22).

Asa cum si-au propus, baschetbalistii ieseni au reusit simbata sa cistige partida cu Steaua pentru Costel Moscalu, antrenorul lor internat in spital. Obiectivul a fost atins insa Politehnica a avut nevoie sa tremure serios pina si-a facut planul, ultimul sfert fiind de un dramatism si un nivel pe care amatorii de baschet de Iasi nu l-au mai regasit de citiva ani, de cind echipa evolua in primul esalon. Inceputul partidei n-a fost pe placul gazdelor in conditiile in care apararea in zona a fost usor combatuta de ex-ieseanul Bogavac iar atacul era stingher de-a dreptul. Conduse in primele cinci minute gazdele au schimbat intii apararea apoi au inceput sa si inscrie. Cum sub panouri barajul creat de sirbul Bogavac si macedoneanul Sokolov (care anul trecut s-a pregatit cu Asesoft Ploiesti) era de netrecut, Politehnica a reactionat de la distanta si a avut succes deplin prin Murgoci si Hurjui. Nicolae a pus pe linga recuperari si ceva puncte, individual sau servit de Huludet, asa ca studentii s-au desprins. In sfertul secund Politehnica a avut si opt puncte avans (31-23, min. 14) cita vreme Hurjui a incheiat meciul cu procentaj maxim de la distanta iar Murgoci si Nicolae au facut bine ambele faze ale jocului, cei trei fiind principalii artizani ai succesului. Meciul era insa departe de final pentru ca in prim-plan a aparut un alt ex-iesean, Minea (care marca din orice pozitie), play-makerul Popescu a impus un ritm de joc extrem de alert in vreme ce iesenii au inceput sa dea rateuri. Daca sub panouri a fost la fel de greu, nici de la distanta gazdele n-au mai inscris la fel (au terminat meciul cu 30% proventaj) astfel ca la pauza mai erau doar trei puncte diferenta. Sfertul trei a fost destul de subtire si, pe fondul ratarilor, iesenii au oscilat intre avantaj de opt puncte si egalitate in doar citeva minute apoi au condus la limita si inaintea ultimului act tabela arata 57-57. Ingrijorator era ca Fl. Moscalu arunca in van de la distanta (sapte incercari ratate), Cooper n-a contat mai deloc in vreme ce Bishop parea sa fie singur pe teren, actiunile personale fiind o maxima prioritate pentru american. Ultimul sfert n-a inceput bine pentru gazde care au fost conduse cu sase puncte pe mina lui Bogavac si Minea, replica reusind doar Nicolae printr-o suita de reusite spectaculoase (ultima prin slam-dunk pe recuperare ofensiva). 67-67 era in min. 36 insa presiunea jocului n-a oprit spectacolul: slam-dunk de NBA reusit Bogavac apoi actiune aproape identica semnata de Nicolae la faza urmatoare. Insa, in loc de puncte ieseanul s-au ales cu fault in atac si circul era gata. Penalizat usor cu fault tehnic la o faza anterioara, directorul sportiv Petre Magurean a rabufnit la adresa arbitrului ploiestean Stamate si s-a lasat cu o cursa de urmarire prin teren a oficialului, pe un model revazut la Iasi, cu putin timp in urma, la un meci de fete. Cu Magurean scos din sala si cu deficit pe tabela (67-75 in min. 37) Politehnica parea sa nu mai aiba forta sa revina. Minunea s-a produs totusi dupa ce gazdele au pus o presiune fantastica pe adversar. Hurjui a punctat "de la gara" si a dat aripi, Bishop si Murgoci au patruns pina sub cos intr-o zona lasata libera de Sokolov (eliminat pentru cinci greseli personale) iar precizia studentilor la linia de aruncari n-a lasat loc de intors pentru o victorie extrem de muncita dar care ar trebui sa puna Politehnica pe ginduri in perspectiva barajului de promovare