Metronomul Oprea

miercuri, 02 iulie 2003, 23:00

Desi nu a facut parte niciodata din seria „Golden League” concursul anual „Athletissima” de la Lausanne (contind ca a treia etapa din circuitul Super-Grand Prix) s-a bucurat, intotdeauna, de o inalta reputatie, datorita unei piste exceptionale, ideala pentru alergari scurte si sarituri lungi. Traditia a ramas in picioare si in acest an, unele rezultate fiind de valoare exceptionala, in ciuda faptului ca pista stadionului „La Pontaise” a fost muiata serios de rafalele de ploaie torentiala care s-au abatut asupra sa, in citeva rinduri. In aceste conditii potrivinice atletismului, reprezentantul Romaniei in proba de triplusalt, Marian Oprea a reusit patru sarituri din sase peste 17 metri, cistigind, cu 17,32 m concursul, in conditiile in care, in afara de campionul european Christian Olsson (Suedia) a fost prezenta aproape intreaga elita mondiala a probei. Campionul american Kenta Bell a fost al doilea, cu exact 40 de centimetri mai putin, locul III fiind ocupat de cubanezul Alexander Martinez, cu 16,85 m. Au urmat vedete mari ale probei, ca Fabrizio Donato (Italia), Charles Friedek (Germania – fost campion mondial) si Jadel Gregorio (Brazilia). Rezultatul, dar mai ales, constanta de metronom, il recomanda pe Oprea ca un posibil medaliat la Campionatele Mondiale, care ar putea fi primul atlet roman care obtine o medalie intr-o proba masculina.
Cele mai bune performante ale concursului au fost obtinute de dominicanul Felix Sanchez si inepuizabila atleta din Mozambic, Maria Mutola. Sanchez, campion mondial in 2001 a reusit primul rezultat sub 48 de secunde al anului pe 400 m garduri (mai exact, 47,80 s), depasindu-l cu mai bine de o secunda pe al doilea clasat, jamaicanul Dean Griffith. In lipsa slovenei Jolanda Ceplak, Mutola a facut legea in cursa de 800 m, reusind un fantastic timp de 1:56,57, in conditiile in care vechiul „virf” al sezonului, stabilit de Ceplak, era cu 1,19 s mai slab. Interesanta a fost si cursa masculina de 110 m garduri, in care letonul Stanislavs Olijars a fost invins, pentru prima data in acest sezon. Cistigatorul, triplul campion mondial Allen Johnson (SUA) a realizat, de asemenea, performanta nr. 1 a sezonului, cu 13,06 s. In proba de 100 m, nigerianul Deji Aliu (10,04 s) a invins toata floarea sprintului american, in frunte cu campionul SUA, Bernard Williams si campionul olimpic si mondial Maurice Greene. A lipsit doar recordmanul mondial, Tim Montgomery, care si-a declinat in ultimul moment participarea, datorita nasterii fiului sau. Sa mai amintim ca, in acest concurs a participat si saritoarea in inaltime Oana Pantelimon, care s-a clasat a cincea, cu 1,90 m. (Nic. G)