Mihaela Cracana si-a facut datoria

miercuri, 22 septembrie 1999, 23:00

Ar fi fost ceva de domeniul fantasticului ca echipa de handbal feminin CSM Iasi XXI sa transeze in favoarea ei disputa cu Fibrex Savinesti, prima partida dupa trei insuccese consecutive. Din pacate, desi au avut o evolutie cu mult superioara meciurilor anterioare, nici in cea de-a patra etapa a Ligii Nationale elevele lui Veniamin Lupan nu au avut parte de un succes. Si de gura lumii, care cam strimba din nas cind auzea de handbal, iesencele au pornit lansat disputa cu Fibrex, conducind din start cu 2-0. Sustinute de un public cald, dar redus numeric pentru ca meciul de handbal se disputa la concurenta cu fotbalul, Ceahlaul disputind la aceeasi ora un meci in Cupa Romaniei cu Electroputere, elevele lui Alexandru Mengoni au echilibrat partida, dar nu au reusit sa se desprinda decit spre finalul reprizei, atunci cind, in inferioritate numerica, iesencele au cedat, cadere reflectata si pe tabela de marcaj. In aceasta perioada iesencele au ratat mult, in timp ce noua achizitie Mihaela Cracana a aparat bine, printre care si doua aruncari de la 7 m. Diferenta de 4 goluri inregistrata la pauza a determinat gazdele sa capete incredere, sa joace mult mai relaxat, Camelia Bucur fiind mintea limpede a nemtencelor. Bine sustinute de ex-ieseanca Raluca Sandu, nemtencele au jucat la maximum de potential. In aceste conditii si meritul "lanternei" Ligii Nationale este mai mare, iesencele tinind pasul, mai mult reusind sa revina spre final. In ultimele minute ale disputei CSM Iasi XXI a ratat sansa unei apropieri la un singur gol, dar atacul a fost irosit, in timp ce, pe contra, gazdele nu au iertat. In cadrul etapei viitoare echipa pregatita de Veniamin Lupan vor juca acasa, pe 26 septembrie, cu Dorobantul Lubrifin Ploiesti. In cadrul acestei etape, Otelul Sidex Galati a invins acasa pe Hidrotehnica Constanta cu 23-22 (13-11). In cadrul etapei a V-a se vor disputa urmatoarele partide: Hidrotehnica Petromin Constanta – Fibrex Savinesti; Ciserom Sebes – Rapid CFR Bucuresti; Universitatea Remin Deva – Silcotub Zalau; Rulmentul Brasov – Otelul Sidex Galati; U. Ursus Cluj – Oltchim Rimnicu Vilcea. (Leonard CANANAU)