Fiorentina: Frey – Jørgensen (’46 – Zauri), Gamberini, Dainelli, Vargas –  Almiron (’72 – Kuzmanovic), Melo,  Montolivo (’80 – Pazzini) – Santana, Gilardino, Mutu. Antrenor: Cesare Prandelli

Steaua: Zapata – Ogararu, Goian, Ghionea, P. Marin – Radoi, Lovin – Nicolita, D. Moreno (’86 – Tiago), Semedo (‘90^3 – Kapetanos) – Stancu (’76 – Szekely). Antrenor: Marius Lacatus

Arbitri: Michael Riley – Darren Cann, Michael Mullarkey (Anglia)

Cartonase galbene: P. Marin, Stancu.

Doua surprize in formatia de start a Stelei, pe stadionul "Artemio Franchi" din Firenze: fortarea lui Radoi, introdus in fata cuplului G-G din centrul apararii, si aparitia in avanposturi a lui Bogdan Stancu in locul placidului Arthuro. Fiorentina a inceput foarte bine meciul, atacind din toate pozitiile poarta lui Zapata, cu predilectie pe flancuri, acolo unde Ogararu si Petre Marin faceau cu greu fata lui Vargas si Almiron. Cea mai mare ocazie a fost ratata de Mutu, excelent angajat frontal, insa decarul Romaniei a sutat peste poarta dintr-o pozitie excelenta. De altfel, in afara de doua incercari pretentioase de la distanta, Mutu nu a aratat mare lucru in prima repriza, ocazia amintita fiind urmata de o interventie stralucita a lui Zapata, in fata lui Gilardino. Steaua si-a aratat coltii in min. 15, cind Semedo a tras de putin pe linga poarta. Portughezul a fost cel mai periculos jucator al Stelei, el umilindu-l pe matusalemicul Jørgensen in min. 26, in coltul careului mic, centrarea sa fiind respinsa la Nicolita, care a sutat slab.

Repriza a doua a fost spectaculoasa doar pe final. Desi Dayro Moreno a bilbiit o minge in careul advers in chiar primul minut, Fiorentina a preluat controlul meciului, profitind de incapacitatea Stelei de a tine mingea si a produce actiuni legate. Mutu a avut marea ocazie la o lovitura libera in min. 66, dar, in general, decarul nationalei a avut o evolutie modesta, fiind bine anihilat de fundasii adversi. Momentele de gratie ale bucurestenilor venind 11 minute mai tirziu, cind portarul Frey a scos providential un sut al lui Semedo (iarasi Semedo!) din careu si o torpila a lui Szekely, de la 16 m. Finalul a devenit incendiar: Prandelli a fortat ofensiva, introducindu-i pe Kuzmanovic si Pazzini, iar Lacatus s-a blindat cu Tiago Gomes, apararea romanilor facind minuni de vitejie la canonada italiana. In fine, in prelungiri, grecul Kapetanos, introdus la trecerea timpului, era sa dea lovitura de gratie, fiind blocat la timp de portarul francez al Fiorentinei.

Steaua a obtinut o remiza care s-ar putea sa nu conteze prea mult in economia grupei, insa care poate da curaj pentru evolutiile viitoare.

Bayern – Lyon 1-1

Campioana Germaniei se arata, in continuare, in eclipsa ceea ce sporeste regretele fata de infringerea Stelei de acum doua saptamini. Curajosii lyonezi au deschis scorul in min. 52, cind o lovitura libera maiastra marca Juninho s-a soldat cu devierea cu capul a fundasului Demichelis in proprie poarta, Bayern a egalat in min. 52, printr-un sut violent din careu, sub bara, al lui Zé Roberto. Rezultatul nu este favorabil Stelei, care ramine pe ultimul loc in grupa, cu singurul punct obtinut in meciul de la Florenta.

Rezultate inregistrate in celelalte grupe

Grupa E: Ålborg – Manchester United 0-3. Rooney (’22), Berbatov (’55, 79); Villarreal – Celtic Glasgow 1-0. Senna (’67). Clasament: 1. Manchester – 4 p; 2. Villarreal – 4 p; 3. Celtic – 1 p; 4. Ålborg – 1 p.

Grupa G: Arsenal – FC Porto 4-0. Van Persie (’31, ‘48), Adebayor (’40, ’71 – penalty). Sapunaru (P) a fost integralist; Fenerbahçe Istanbul – Dinamo Kiev 0-0. Ghioane (K) a fost integralist. Clasament: 1. Arsenal – 4 p; 2. Porto – 3 p; 3. Kiev – 2 p; 4. Fenerbahçe – 1 p.

Grupa H: Zenit St. Petersburg – Real Madrid 1-2. Danny (’25) / Hubocan (‘4 – autogol), van Nistelrooy (’31); BATE Borisov – Juventus 2-2. Krivet (’17), Stasevici (’23) / Iaquinta (’29, ‘45^3). Clasament: 1. Real – 6 p; 2. Juventus – 4 p; 3. BATE – 1 p; 4. Zenit – 0 p.

Primele rezultate din mansa retur a turului I din Cupa UEFA: TSKA Moscova – Slaven Koprivnica 1-0 (in tur, 3-1); St. Patrick’s Dublin – Hertha Berlin 0-0 (0-2).