Prima victorie a anului

luni, 03 februarie 2003, 00:00

Dupa 12 zile, cantonamentul de la Covasna a fotbalistilor de la Poli Unirea a luat sfirsit simbata, cu un meci amical disputat la Sfintu Gheorghe in care iesenii au primit replica liderului C8, formatia locala Oltul. Oaspetii si-au luat revansa dupa infringerea de saptamina trecuta (cind Oltul a invins cu 2-1), cistigind lejer, cu 3-0 (3-0). Golurile au fost marcate de Botan (din penalty, dupa un fault asupra lui Pacurar), Pacurar si Cristea. In repriza a doua, Mitruc a ratat o lovitura de la 11 metri obtinuta de Matinca. Antrenorii Marin Barbu si Narcis Ciocirlan au menajat toti jucatorii care au avut probleme usoare sau erau obositi dupa amicalele jucate miercuri (1-2 cu Farul Constanta) si vineri (0-0 cu Juventus Bucuresti), formula utilizata fiind: Kajcsa (Mihalache, Mattyas, fiecare cite 30 de minute) – Vaduva, Bernard, Gheban – Croitoru, Mitruc, Botan, Cristea, Ivasca – Dobrea, Pacurar, in repriza secunda mai evoluind Balanescu, Gherasim, Matinca si Sinescu.
Antrenorul principal Marin Barbu s-a declarat multumit de rezultatele obtinute la finalul stagiului de pregatire centralizata: "A fost o perioada buna, cu conditii pe masura. Acumularile fizice si jocurile amicale au fost de nivel ridicat. Nu vreau sa fac vreo remarcare, toti baietii intelegind cerintele si facind eforturi pentru a da ceea ce li se cerea".
Fotbalistii ieseni s-au intors simbata acasa si vor relua pregatirile marti dupa amiaza, in Copou. (Ovidiu MINEA)