Sarbatoare la Vaslui

luni, 23 noiembrie 2009, 22:29
6 MIN

Universitatea Craiova – Ceahlaul Piatra Neamt 3-2 (2-1). M. Costea (‘2), Fl. Costea (’38), Badea (’87) / Badescu (’10), Cebotaru (’58). Oltenii au cistigat cu mari emotii meciul cu ultima clasata, printr-un gol marcat in ultimele minute de Vali Badea. Daca in primele 60 de minute oltenii s-au jucat cu ocaziile, dupa cea de-a doua egalare Ceahlaul a preluat initiativa, ba chiar a inscris, prin noua achizitie, togolezul Ibrahim Abdullah, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. Un alt jucator care a debutat la nemteni este brazilianul Rudison Nogueira.

Astra Ploiesti – Steaua 2-1 (0-1). Paun (’52, ’89) / Kapetanos (’17). Oaspetii au dominat prima repriza, dar n-au reusit sa majoreze avantajul luat de Kapetanos. In repriza secunda, apararea Stelei a inceput sa dea rateuri, iar Zapata a fost invins de sutul lui Paun, dupa ce a salvat suturile consecutive ale lui Seto si Miranda. Apoi, portarul columbian a iesit la marginea careului si a degajat aiurea, iar Mihalache era cit pe ce sa inscrie de la 40 m, daca Ghionea nu reusea sa respinga. Astra a cistigat printr-un sut bomba de la marginea careului al aceluiasi Georgian Paun (omul meciului), la care Zapata n-a avut replica.

FC Vaslui – CFR Cluj 2-0 (1-0). Temwanjera (‘7), Wesley (’74). Un meci spectaculos, dar si indirjit care a condus la un nou succes pentru echipa lui Marius Lacatus, ajunsa in fruntea clasamentului. Intre "mercenarii" moldoveni si cei ardeleni, au cistigat primii, golurile fiind marcate de Temwanjera si Wesley, cu contributia lui Hugo Luz si Gerlem. De partea cealalta, antrenorul italian Andrea Mandorlini a debutat cu stingul in Liga I, dupa succesul din meciul de Cupa cu Craiova, obtinut in conditii speciale.

FC Timisoara – Dinamo 2-0 (0-0). Bucur (’68, ’86). Dupa o prima repriza echilibrata, gazdele au inceput mai decise repriza secunda si au reusit sa inscrie dupa o faza de toata frumusetea creata de Bonfim si finalizata de Gigel Bucur, pe o ezitare a lui Tamas. Tot Bucur a majorat scorul, profitind de o eroare grava a apararii dinamoviste. In min. 89, M. Niculae a ratat un penalty acordat la un fault in careu comis de Pantilimon asupra lui Bucur. Timisoara a reusit sa invinga Dinamo pentru prima data dupa 12 ani.

Celelalte rezultate inregistrate in etapa a XIV-a: Unirea Alba Iulia – Otelul Galati 3-1, Rapid – Gaz Metan Medias 4-1, International Curtea de Arges – Unirea Urziceni 1-2; FC Brasov – Gloria Bistrita 2-1.

Etapa viitoare (27-29 noiembrie)