Specialistii infringerilor de final

joi, 21 ianuarie 2010, 23:22

Inceput ieri la Constanta, turneul seriei Est al esalonului secund de baschet masculin a adus o noua infringere pentru iesenii de la Politehnica in fata gazdelor de la Athletic, scor 65-69 (16-17, 18-18, 22-12, 9-22). Echilibrata in prima parte, intilnirea a curs in favoarea studentilor dupa pauza, cind au condus la 10-12 puncte avans. Constantenii au revenit in ultimul sfert, finalul a fost echilibrat si partida s-a decis la linia aruncarilor libere, acolo unde noua achizitie a gazdelor, Dan Raducanu, a fost mai exact. "Din pacate continuam sa pierdem meciuri in final. Va trebui sa cistigam urmatoarele trei partide pentru a nu ne ingreuna situatia.", a spus antrenorul-jucator Cristi Murgoci. Tot ieri Granitul Bucuresti a invins Steaua 2 Bucuresti cu 67-48 iar CSU Galati a trecut de concitadina Phoenix cu 93-85, in vreme ce partida Time Bucuresti – CSS 2 Ploiesti nu s-a jucat (bucurestenii au venit cu prea putini jucatori la sala iar ploiestenii deloc) si ambele echipe nu vor primi punct in clasament. Astazi se joaca partidele din ziua a doua iar Politehnica va intilni pe CSU Galati.