Umar la umar

duminică, 27 august 2006, 22:03

Probabil ca prin Nordul Olteniei s-a sperat, cumva, ca Pandurii Tirgu Jiu va fi prima echipa care sa gaseasca ac de cojocul lui Dorinel Munteanu, dar rezistenta dirza a Pandurilor a durat doar o repriza. Gorjenii au condus jocul o buna bucata de timp, au ratat de citeva ori monumental, dar armasarii de sub Gruia (cu un singur portughez in formatia de start) au punctat prima oara pe o mare greseala a portarului Adnan Guso. La pauza, clujenii au fost mustruluiti (pe buna dreptate) de Dorinel si rezultatul s-a vazut dupa pauza. Chiar daca Surdu a ratat un penalty, Coroian a mai punctat odata si meciul s-a fumat. CFR Cluj are acum cinci victorii din tot atitea posibile si au sanse mari sa o obtina pe cea de-a sasea, in etapa urmatoare, pe teren propriu contra Jiului, primul examen adevarat pentru clujenii fiind meciul din etapa a VII-a, de la Timisoara. Apropo de Timisoara, echipa de la care se tot asteapta sa fie spaima granzilor, a obtinut o victorie subtirica de tot cu Gloria Bistrita, dintr-un penalty inventat, ceea ce l-a facut pe patronul Marian Iancu sa anunte ca nu va mai veni la meciuri pina cind echipa nu va avea evolutii in concordanta cu banii investiti.
Cu cintec a fost si meciul de la Piatra Neamt, Unirea Urziceni pierzind dintr-un penalty indelung contestat, transformat de Mircea Ilie. La Vaslui, elevii lui Gigi Multescu au reusit prima victorie din campionat, in fata Argesului, echipa care nu s-a trezit decit pe final si atunci fara sa mijeasca bine ochii. In formatia italianului Giuseppe Giannini, a debutat elvetianul Henri Barras-Siqueira, folosit in partea a doua ca fundas central. In Ghencea, Steaua a invins pe Farul cu acelasi scor ca in primavara, 3-0, echipa de pe Litoral avind o evolutie palida in fata campioanei. Ca si atunci!
Ce faci, Rapidule, cu Madeira?
Ieri, Rapid a fost invinsa la Arad, confirmind forma slaba in care se afla, ingrijoratoare in perspectiva intilnirilor cu Nacional Madeira. Este drept, giulestenii au ramas in 10 oameni inca din minutul 15, cind Zicu a primit direct cartonasul rosu pentru un cot in figura lui Mara. Intr-o formula cu fundasul Sapunaru translat in linia de mijloc, tot esafodajul 3-4-3 al lui Razvan Lucescu s-a naruit, atacurile furibunde ale aradenilor lui Lacatus (suflet de stelist!) fiind rasplatite cu golul „ex-pandurului” Iulian Stefan. Efectivele s-au echilibrat, dar Rapidul a jucat in continuare submediocru, chiar daca putea egala, in prelungiri, cind Sapunaru a trimis o foarfeca in portar, reluarea lui Griffiths nimerindu-l pe Daniel Tudor cind era culcat la pamint.
Otelul Galati da semne de trezire, invingind pe contraatac echipa FC National, chiar in Cotroceni. Sub bagheta lui Marin Duna, formatia bancara este umbra celei din sezonul trecut. Desi au atacat tot timpul, gazdele au fost surprinse de vigoarea contrelor galatene, omul meciului fiind fostul jucator al Politehnicii Iasi, Gabriel Paraschiv, care a inscris toate cele trei goluri si l-a ratat de putin si pe cel de-al patrulea.
Killer-ul Ganea
Disputat intr-o atmosfera incendiara, derbiul etapei, Universitatea Craiova – Dinamo a fost incrincenat si in teren. 33 a fost minutul cheie al meciului, cind, la o actiune a australianului Baird, Saceanu a sutat in portarul Matache. La contraatacul imediat urmator, o degajare lunga si o prelungire cu capul a lui Niculescu, l-a pus pe Ganea in pozitie de sut de la 16 metri si experimentatul atacant nu l-a iertat pe Bornescu. Cum avea s-o mai faca in trei rinduri, prima data dupa o suita parca interminabila de cornere la poarta bucuresteana. Dincolo de jocul avintat al oltenilor s-a dovedit ca, la momentul actual, intre cele doua rivale istorice exista o diferenta de valoare astronomica.

Rezutate, marcatori
Ceahlaul Piatra Neamt – Unirea Urziceni 2-1 (1-1). Alistar (’10), M. Ilie (’69 – penalty) / Leandro (‘4). In prelungirile meciului, a fost eliminat Negoita (U); Poli Timisoara – Gloria Bistrita 1-0 (1-0). Caramarin (’33 – penalty); Pandurii Tg. Jiu – CFR Cluj 1-3 (0-1). I. Iordache (’90^1 – penalty) / Coroian (’37, ’65), Surdu (’90). In min. 61, Stinga (P) a fost eliminat pentru un fault in careu, iar Surdu a ratat penaltiul, in minutul urmator; SC Vaslui – FC Arges 1-0 (1-0). Gheorghiu (‘5); Steaua – Farul Constanta 3-0 (2-0). Nicolita (’34), Oprita (’38, ’53); Jiul – Politehnica Iasi 3-1 (2-0). Vrajitoarea (‘4), Constantinescu (’15), Dulcea (’54) / Onofras (’69); UTA – Rapid 1-0 (0-0). Stefan (’52). In min. 15, Zicu (R) iar in min. 73 a parasit terenul si aradeanul Hidisan, pentru cumul de cartonase galbene; FC National – Otelul Galati 1-3 (1-1). Dragan (’17) / Paraschiv (‘3, ’33. ’70); Universitatea Craiova – Dinamo 0-4 (0-1). Ganea (’33, ’65, ’70, ’84)
Etapa viitoare (8-10 septembrie): Otelul Galati – Pandurii Tg. Jiu, Unirea Urziceni – FC National, Farul Constanta – Ceahlaul Piatra Neamt, CFR Cluj – Jiul Petrosani, Gloria Bistrita – Universitatea Craiova, Poli Iasi – Poli Timisoara, Dinamo – UTA, Rapid – SC Vaslui, FC Arges – Steaua.