Begu revine puternic

luni, 09 martie 2020, 02:43

Irina nu a pierdut niciun set în turneul challenger de la Indian Wells pe care l-a câştigat.Ea va urca 23 de locuri în clasamentul WTA

*Irina Begu a câştigat, aseară, turneul challenger de 125.000 de dolari de la Indian Wells. În sferturile de finală, Irina a învins-o cu 7-5, 6-1 pe americanca Jessica Pegula (78 WTA), după o oră şi 38 de minute de joc.În semifinale a trecut de ucraineanca Lesia Ţurenko (152 WTA), scor 6-4, 6-4, într-o oră şi jumătate. În finală, a întâlnit-o pe japoneza Misaki Doi (86 WTA) pe care a învins-o cu 6-3, 6-3 (86 de minute) câştigând turneul fără niciun set pierdut. În urma acestui rezultat, Irina va urca 23 de locuri şi va reveni în top 100, pe locul 81

*Americanca Sofia Kenin (5 WTA) a câştigat, duminică, turneul de categorie WTA International de la Lyon, după ce a învins-o, în finală, cu scorul de 6-2, 4-6, 6-4, pe germana Anna-Lena Friedsam (136). Kenin s-a impus după un meci care durat o oră şi 49 de minute.Americanca de 21 de ani a câştigat astfel primul ei trofeu după ce la începutul lunii februarie s-a impus la Australian Open. Ea a cucerit în carieră cinci titluri, la Hobart, Mallorca, Guangzhou, toate în 2019, în afara celor din acest an.Kenin va urca pe locul 4, cel mai bun din carieră, în clasamentul ce va fi publicat astăzi, în locul Biancăi Andreescu din Canda, care va coborî pe locul 5. Proba de dublu a fost câştigată de perechea Laura Paar/Julia Wachaczyk (România/Germania), care a întrecut echipa olandeză Lesley Kerkhove/Bibiane Schoofs, cu scorul de 7-5, 6-4. Pentru Laura Andrei-Paar, în vârstă de 31 de ani, acesta este primul ei trofeu WTA din carieră.

*Tenismanul român Filip Jianu a câştigat titlul în proba de simplu a turneului ITF de la Heraklion (Grecia), dotat cu premii totale de 15.000 de dolari, duminică, după ce l-a învins în finală pe monegascul Lucas Catarina, cu 7-5, 3-6, 6-3. Jianu (18 ani, 411 ATP), al doilea favorit, a obţinut victoria după două ore şi 45 de minute în faţa lui Catarina (23 ani, 494 ATP). Filip Jianu a trecut în primul tur de israelianul Jordan Hasson cu 6-4, 6-4, în optimi l-a învins pe grecul Alexandros Skorilas, cu 7-5, 7-5, în sferturi s-a impus în faţa americanului Vasil Kirkov, cu 6-0, 6-3, iar în semifinale a câştigat în faţa altui reprezentant al SUA, Alexander Lebedev, cu 7-5, 6-1. Jianu şi-a trecut în palmares al treilea său titlu ITF şi primul din acest an.

……………………

*Marie Bouzkova (Cehia, 57 WTA), a noua favorită, s-a calificat în finala turneului WTA de la Monterrey, după ce a învins-o pe Johanna Konta (16 WTA, cap de serie nr. 2). Pentru titlu, Bouzkova se va duela cu Elina Svitolina, jucătoare care a pierdut un singur game în semifinale. Bouzkova, care nu a pierdut niciun set la turneul mexican, s-a impus cu 6-4, 6-4, după o oră şi 40 de minute de joc. Cehoaica a făcut câte un break în fiecare set (în al şaselea game în primul set şi în al nouălea în setul secund) şi a nu a pierdut niciun game la lansare. Pentru Marie, în vârstă de 21 de ani, aceasta va fi prima finală a carierei. În cealaltă semifinală, Svitolina (principala favorită a competiţiei) a defilat în faţa Arantxei Rus. Jucătoarea din Ucraina a câştigat cu 6-0, 6-1, după 52 de minute. În finală, Svitolina a dispus de Bouzkova, scor 6-0, 6-1.