Franţa şi Danemarca s-au calificat în optimi din Grupa C, Peru şi Australia eliminate

marți, 26 iunie 2018, 18:15

Franţa a remizat, marţi, scor 0-0, cu Danemarca, la Moscova, în timp ce Peru a învins, cu scorul de 2-0 (1-0), Australia, la Soci, în ultima etapă a Grupei C a Cupei Mondiale. Franţa, şapte puncte, şi Danermarca, echipă care a acumulat cinci puncte, s-au calificat în optimile de finală ale competiţiei. Peru, cu trei puncte, şi Australia, cu un punct, părăsesc turneul final.

Meciul Franţa – Danemarca este primul de la actuala ediţie a CM care se încheie fără gol marcat.

Pe Stadionul Lujniki au evoluat următoarele echipe:

Danemarca: Schmeichel – Dalsgaard, Kjaer, Christensen, Stryger Larsen – Delaney (Lerager '90+2), Sisto (Fischer '60) – Cornelius (Dolberg '75), Eriksen, Braithwaite – Jorgensen. Selecţioner Age Hareide;

Franţa: Mandanda – Sidibe, Varane, Kimpembe, Hernandez (Mendy '50) – Kanté, N'Zonzi – Dembele (Mbappe '78), Griezmann (Fekir '68), Lemar – Giroud. Selecţioner Didier Deschamps.

Arbitru: Sandro Ricci (Brazilia)

La Soci au evoluat următoarele echipe:

Australia: Ryan – Risdon, Sainsbury, Milligan, Behich – Jedinak, Mooy – Leckie, Rogic (Irvine '72), Kruse (Arzani '58) – Juric (Tim Cahill '53). Selecţioner Bert Van Marwijk;

Peru: Gallese – Advincula, Ramos, Santamaría, Trauco – Tapia (Hurtado '63), Yotun (Aquino '46) – Carrillo (Cartagena '79), Cueva, Flores – Guerrero. Selecţioner Ricardo Gareca

Arbitru: Serghei Karasev (Rusia)

Au marcat: Carillo '18, Guerrero '50

Carillo a deschis scorul în minutul 18, cu un şut din voleu în diagonală, din marginea careului de 16 metri.

În minutul 50, Guerrero a şutat la colţul lung, după o minge trimisă de Cuevas şi deviată de un fundaş australian.

În optimi, Franţa şi Danemarca vor întâlni echipele care se vor califica din Grupa D (Croaţia, Nigeria, Islanda sau Argentina), după partidele din ultima etapă, programate tot marţi, de la 21.00 (Argentina – Nigeria şi Croaţia – Islanda).