Numai Irina dansează la Charleston

miercuri, 06 aprilie 2022, 01:43

Begu avansează în turul II, cele două Gabriele au fost eliminate

O singură jucătoare din trei românce au trecut în turul II al turneului de zgură de la Charleston, cu premii de aproape 900.000 de dolari. Aceasta este cea mai în vârstă dintre ele, Irina Begu, care a trecut în prima rundă de chinezoaica Wang Xinyu (88 WTA, 20 de ani),scor 7-6, 6-4, după o oră şi 59 de minute. Wang a ratat două mingi de set la 6-5 în primul act, după care Begu s-a impus clar în tiebreak, cu 7-2. În setul al doilea, Begu s-a desprins la 4-1, a fost egalată, 4-4, dar a încheia conturile cu un break. În turul doi, Begu va evolua cu învingătoarea din meciul dintre americanca Sophie Chang (206), sosită din calificări, şi australianca Ajla Tomljanovic (39 WTA).

Pentru Gabriela Lee (257), şi ea venită din calificări, italianca Jasmine Paolini (46 WTA,26 de ani) a fost o „nucă” prea tare. Gabriela, cea care o eliminase pe fosta vedetă americană Coco Vandeweghe, a pierdut cu 2-6, 3-6 în 80 de minute. Românca şi-a creat cinci şanse de break, dar nu a reuşit să fructifice niciuna. Din nefericire, Gabriela Ruse (55 WTA) a dezamăgit profund, cedând în 62 de minute, cu scorul de 3-6, 0-6 americancei de 20 de ani Hailey Baptiste (124). Gabriela a făcut cel mai slab joc al său din ultima vreme, părăsind competiţia după 62 de minute. Românca nu a găsit antidotul serviciului puternic şi variat al adversarei sale, în timp ce procentajul pe propriul serviciu a fost modest, cu doar 15 puncte câştigate şi 6 duble greşeli. Baptiste a reuşit să câştige nouă jocuri la rând, de la 3-3 în primul set. Alte rezultate: Amanda Anisimova (SUA) – Sachia Vickery (SUA) 6-0,7-5: Alizé Cornet (Franţa) – Alycia Parks (SUA) 6-0, 7-5; Anhelina Kalinina (Ucraina) – Aliaksandra Sasnovici (Belarus) 6-4, 6-4; Ekaterina Aleksandrova (Rusia) – Allie Kiick (SUA) 6-1, 6-1; Katarina Zavaţka (Ucraina) – Yuan Yue (China) 6-4, 6-2; Ulrikke Eikeri (Norvegia) – Nadia Kicenok (Ucraina) 5-7, 6-2, 6-2; Linda Fruhvirtova (Cehia) – Ana Konjuh (Croaţia) 4-6, 6-1, 6-3; Zhang Shuai (China) – Francesca Di Lorenzo (SUA) 6-2, 6-4; Claire Liu (SUA) – Heather Watson (Marea Britanie) 6-4, 6-2; Anna Bondar (Ungaria) – Arianne Hartono (Olanda) 6-1, 6-4; Kaia Kanepi (Estonia) – Shelby Rogers (SUA) 6-7, 7-5, 6-2; Magdalena Frech (Polonia) – Petra Kvitova (Cehia) 7-6 ,3-2 ab.