Sorana, favorită la Istanbul

joi, 21 aprilie 2022, 01:43

Românca s-a calificat în sferturile turneului de tenis de pe malul Bosforului.Emma Răducanu şi Bianca Andreescu au obţinut victorii la Stuttgart

Sorana Cîrstea (24) ajunsese numărul 1 în turneul de la Istanbul, pentru că prima favorită desemnată, belgianca Elise Mertens (23 WTA) a abandonat la scorul de 5-7, 1-4 în faţa suedezei Rebecca Peterson (76). Şi a rămas acolo, pentru că în primul tur a dispus cu scorul de 3-6, 6-1, 6-4 de olandeza Arantxa Rus (74) după un meci care a durat două ore şi 32 de minute. În turul următor, Sorana o va întâlni pe austriaca Julia Grabher (194) care a învins-o -surprinzător pe – Jil Teichmann (Elveţia, 37 WTA), scor 6-4, 6-4.

În turneul de la Istanbul este calificată în faza a doua Ana Bogdan, care urmează s-o întâlnească pe redutabila jucătoare rusă, Veronika Kudemertova. Rezultate de la Istanbul; Varvara Graceva (Rusia) – Marie Bouzkova (Cehia) 6-3, 7-5; Sara Sorribes (Spania) – Wang Qiang (China) 6-3,6-2; Ajla Tomljanovic (Australia) – Jaimee Fourlis (Australia) 6-1, 6-3; Anastasia Potapova (Rusia) – Nikola Bartunkova (Cehia) 6-1, 6-4; Iulia Putinţeva (Kazahstan) – Magda Linette (Polonia) 7-6,6-4; Petra Martic (Croaţia) – Anhelina Kalinina (Ucraina) 3-6, 7-5, 7-6; Lesia Ţurenko (Ucraina) – Anna Schmiedlova (Slovacia) 6-0, 6-2; Anna Bodnar (Ungaria) – Nuria Parrizas (Spania) 6-4, 6-2.

* Emma Răducanu (12 WTA) s-a calificat în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 500 de la Stuttgart, cu premii totale de 611.000 de euro, şi e la o victorie de un duel cu liderul WTA, Iga Swiatek. Jucătoarea britanică cu mamă chinezoaică şi tată român a învins-o în prima manşă, cu scorul de 6-1, 6-2, pe sportiva australiană Storm Sanders (197), venită din calificări, după un meci care a durat 70 de minute. În faza următoare, Emma va evolua cu germana Tamara Korpatsch (118), prezentă pe tabloul principal ca lucky loser. Într-un alt meci, poloneza Iga Swiatek, numărul 1 WTA, direct acceptată în optimi, a obţinut victoria consecutivă cu numărul 20, după ce a învins-o, cu scorul de 6-1, 6-1, pe germana Eva Lys (342), jucătoare venită din calificări, după un meci de 62 de minute. Iga nu a avut nicio problemă cu tânăra jucătoare din Germania şi a învins-o după doar 64 de minute de joc cu scorul de 6-1, 6-1, fără complicaţii. Acesta este primul meci al polonezei în circuitul WTA din postura de lider mondial. Iga Swiatek a jucat în weekend pentru Polonia în faţa României, cu Mihaela Buzărnescu şi Andreea Prisăcariu. În faza următoare, Swiatek va joca împotriva învingătoarei din partida dintre Răducanu şi Korpatsch.

O altă sportivă cu rădăcini româneşti, canadianca Bianca Andreescu (121 WTA) s-a calificat în optimi, după ce a trecut cu scorul de 7-6, 6-3 de germana Jule Niemeier (108). Sportiva cu părinţi români, născută lângă Montreal, a revenit pe teren după o pauză de şase luni.