Un jucător ce aparţine de FCSB a salvat Politehnica de la o nouă înfrângere

sâmbătă, 28 ianuarie 2023, 02:50

Ajunsă joi seara în Republica Moldova, Politehnica Iaşi a disputat vineri, la prânz, un meci amical în compania echipei CSF Bălţi (locul VI în clasamentul primului eşalon din Basarabia, care conţine opt echipe). Partida, care s-a jucat la baza grupării Zimbru Chişinău, s-a încheiat cu scorul de 1-1 (0-0).

Gazdele au deschis scorul prin atacantul nigerian Miracle Chinaza Nwautobo, în minutul 64. În minutul 67, Alexandru Musi, jucător împrumutat în această iarnă pentru jumătate de an de la FCSB, a egalat, la câteva minute după ce a intrat pe teren.

Iaşul, care pierduse săptămâna trecută acasă, 2-4 cu Bucovina Rădăuţi (Liga a III-a), în primul test al anului, a evitat astfel bifarea unui nou eşec.

Conform oficialilor oaspeţilor, antrenorul Leo Grozavu s-a bazat pe Brînză (’46 Jankov) – Martac (’79 Olăeru), Tincu (’63 Plămadă), Marchioni (’63 Katanec), Finica (’60 Ştefanovici) – Fr. Cristea (’55 Gău), Vaşvari (’60 Roman), R. Ion (’57 Hlistei) – A. Dumitru (’63 Musi), Istrătie (’57), Mogoş (’55 Itu). Alţi patru jucători ieşeni care au făcut deplasarea peste Prut, Burcă, Hrib, Fărcaş şi Vojtus, nu au fost utilizaţi.

Sâmbătă, de la ora 11:00, Politehnica va mai disputa un joc de verificare la Chişinău, contra lui Zimbru. Gazdele ocupă locul III în eşalonul de elită din Republica Moldova.

După meci, ieşenii vor reveni acasă. Ei vor fi liberi duminică şi vor relua antrenamentele luni.