VIDEO Ce scrie site-ul WTA despre triumful răsunător obținut de Sorana Cîrstea, la Wimbledon, în fața Victoriei Azarenka. Rezumatul partidei

vineri, 02 iulie 2021, 07:39

Sorana Cîrstea a obținut o victorie uriașă în turul 2 la Wimbledon, contra Victoriei Azarenka,scor 7-6 (5), 3-6, 6-4, și va juca în faza următoare cu Emma Răducanu (18 ani, Marea Britanie), sportivă de origine română.

Eleva lui Adrian Cruciat a fost superioară la capitolul greșelilor neforțate (22, față de 30 ale adversarei) și a avut un procentaj excelent al punctelor câștigate la fileu, 71%. Azarenka a avut mai multe mingi direct câştigătoare, 35-29.

Site-ul WTA a avut cuvinte de laudă pentru sfertfinalista ediției de la Roland Garros 2009.

"Fosta jucătoare din TOP 25 WTA a venit la Wimbledon după ce a renăscut în 2021 – și-a trecut în acest an în palmares al doilea titlu WTA al carierei, la Istanbul, după o pauză de 13 ani (n.r.: – primul fusese adjudecat la Tashkent, în 2008), a jucat finală la Strasbourg și a ajuns în optimi la Roland Garros.

După ce a început sezonul pe locul 80, acum e pe 45 WTA și va continua să urce după ce a eliminat-o suprinzător pe a 12-a favorită, Azarenka. A fost o victorie izbăvitoare după ce Cîrstea pierduse precedentele trei întâlniri cu Azarenka", a scris site-ul WTA.

Azarenka avea 3-0 în meciurile directe cu Sorana, pe care a învins-o în 2008, în turul al doilea la Roland Garros, cu 6-0, 6-0, în turul al doilea la Wimbledon, în acelaşi ani, 2008, cu 6-1, 6-3, şi în turul al treilea la Wimbledon, în 2009, cu 7-6 (2), 6-3.
21 e cel mai bun loc ocupat în carieră de Sorana Cîrstea – 12 august 2013

Sorana Cîrstea, despre momentul psihologic al meciului cu Victoria Azarenka

"Punctul psihologic al meciului a fost în setul al treilea, când eram condusă cu 3-1. Mi-am zis 'OK, Sorana! Hai să joci fiecare punct, nu contează scorul. Nu te gândi, la scor și la meci. Cred că asta m-a ajutat mult", s-a confesat Sorana, potrivit site-ului WTA.