Câştigând Marele Premiu de la Silverstone, Lewis Hamilton s-a apropiat la un punct de Vettel în clasamentul piloţilor de Formula 1

luni, 17 iulie 2017, 01:43

Pilotul britanic al echipei Mercedes, Lewis Hamilton, a câştigat, ieri, pe circuitul de la Silverstone, Marele Premiu al Marii Britanii, a zecea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, fiind urmat de coechipierul său, finlandezul Valtteri Bottas. Ambele monoposturi Ferrari au avut probleme în ultimele două tururi şi jumătate. Hamilton, care a plecat din pole position, a obţinut al cincilea succes la Silverstone şi al patrulea consecutiv, egalându-i la număr de victorii pe Jim Clark şi Alain Prost, Doar primul dintre cei doi au obţinut  patru victorii consecutive în MP al Marii Britanii, în anii ’60, dar doar 3 pe circuitul de la Silverstone, restul fiind la Aintree şi Brands Hatch. Cu două tururi şi jumătate înainte de final, finlandezul Kimi Räikkönen (Ferrari) a avut probleme la pneul stânga faţă, a fost nevoit să intre la boxe şi a fost depăşit de Bottas, încheind doar pe locul trei.După doar un tur, colegul lui Räikkönen, germanul Sebastien Vettel, a avut şi el probleme la pneul stânga faţă, a intrat la boxe şi a terminat pe poziţia a şaptea. Vettel şi-a păstrat poziţia de lider la general pentru doar un punct. Au abandonat britanicul Jolyon Palmer (Rénault) şi spaniolii Carlos Sainz (Toro Rosso) şi Fernando Alonso (McLaren-Honda).
Clasamentul cursei: 1. Lewis Hamilton (Mercedes); 2. Valtteri Bottas (Mercedes); 3. Kimi Räikkönen (Ferrari); 4. Max Verstappen (Red Bull); 5. Daniel Ricciardo (Red Bull); 6. Nico Hulkenberg (Rénault); 7. Sebastian Vettel (Ferrari); 8. Esteban Ocon (Force  India); 9. Sergio Perez (Force India); 10. Felipe Massa (Williams).
Clasamentul piloţilor: 1. Sebastian Vettel – 177 p; 2. Lewis Hamilton – 176 p; 3. Valtteri Bottas –  154 p; 4. Daniel Ricciardo – 117 p; 5. Kimi Räikkönen – 98 p.
Clasamentul constructorilor: 1. Mercedes 33 p; 2. Ferrari – 275 p; 3. Red Bull – 174 p.  Următoarea etapă, GP-ul Ungariei, va avea loc la 30 iulie, pe circuitul de la Hungaroring.