Clau-gol de peste Dunăre

vineri, 21 iulie 2017, 01:43

Keşeru a marcat de două ori şi a dat o pasă decisivă pentru Ludogoreţ în meciul cu Zalgiris. Şerif a avut emoţii mari cu albanezii. Programul turului III preliminar al Ligii Campionilor

Claudiu Keşeru a înscris două goluri şi a pasat decisiv o dată la meciul câştigat de Ludogoreţ Razgrad, pe teren propriu, cu scorul de 4-1, în faţa echipei Zalgiris Vilnius, rezultat în urma căruia formaţia bulgară s-a calificat în turul trei preliminar al Ligii Campionilor. În prima manşă a turului doi preliminar, săptămâna trecută, Zalgiris s-a impus cu 2-1, iar în cea de-a doua tot lituanienii au marcat primii pein Nyuiadzi (’15). Natanael (’41) a egalat din pasa lui Keşeru, iar apoi Wanderson (’55) şi Keşeru (’56,’74) au stabilit scorul final. Celălalt român de la Ludogoreţ, Cosmin Moţi, a fost integralist şi a primit un cartonaş galben în minutul 45. Claudiu Keşeru a primit un galben în minutul 75. El a jucat până în minutul 88. Liviu Antal, accidentat, nu a jucat la Zalgiris.
Atacantul nigerian Tony Nwakaeme (care a jucat în România la “U” Cluj, Arieşul Turda şi Petrolul)  a avut o contribuţie importantă la calificarea echipei Hapoel Be’er-Sheva în turul al treilea preliminar, prin cele două goluri marcate la Budapesta, în meciul câştigat cu Honved (3-2). Echipa israeliană, care a câştigat meciul tur cu 2-1, a deschis scorul şi la Budapesta, prin Ogu (’12) iar Tony a mărit avantajul patru minute mai târziu. Ungurii au egalat prin Lanzafame (‘45^2 – penalty) şi Barath (’73), dar Tony a dat lovitura de osândă în min.85. Dundalk, cu portarul român Gabriel Sava pe banca de rezerve, a fost eliminată după prelungiri de Rosenborg Trondheim, care s-a impus cu scorul de 2-1, după 1-1 în prima manşă. Au marcat De Lanlay (’43) şi Vilhjalmsson (’98) / Gartland (’12). Echipa Şerif Tiraspol  a scăpat ca prin urechile acului de eliminare în faţa albanezilor de la Kukësi. Învingători cu 1-0 în tur, transnistrenii s-au văzut conduşi cu 0-2, prin golurile marcate de Emini (’35) şi Pejic (‘45^1). Şerif a redus din handicap prin Bayala (’56) şi a rămas în zece, întrucât de Nooijer a cumulat două cartonaşe galbene. Apoi Pejic a ratat calificarea echipei albaneze în turul III din penalty.
Alte rezultate: Dudelange – Apoel Nikosia 0-1 (în tur, 0-1). De Camargo (’40); FC Copenhaga – Zilina 1-2 (3-1). Verbic (’48 – penalty) / Otubanjo (’19), Kasa (’57); Maribor (Slovenia) – Zrinjski Brijeg (Bosnia – Herţegovina) 1-1 (2-1). Viler (’27), Todorovic (‘7); FC Salzburg – Hibernians Paola 3-0 (3-0). Rzatkowski (’11), Gullbrandsen (’19), Haidara (’85); Celtic Glasgow – Linfield Belfast 4-0 (2-0). Sinclair (‘4, ‘54), Rogic (’48), Armstrong (‘90^3); Legia Varşovia – Mariehamn (Finlanda) 6-0 (3-0). Guilherme (‘6), Kojola (’37 – autogol), Kucharczyk (’40, ’54), Szymanski (’80), Michalak (’81).
Programul turului III (25/26 iulie – 1/2 august): Qarabag  -Şerif Tiraspol; Slavia Praga – BATE; AEK Atena – ŢSKA Moscova; FCSB – Viktoria Plzen; Vardar Skopje – FC Copenhaga, Partizan Belgrad – Olympiakos Pireu; FC Astana – Legia Varşovia; Dinamo Kiev – Young Boys Berna; FC Salzburg – Rijeka; Hapoel Be’er Sheva – Ludogoreţ, FC Viitorul – Apoel Nikosia, Maribor – Hafnarfjördur; Celtic Glasgow – Rosenborg Trondheim; OGC Nice – Ajax Amsterdam; Club Bruges – Basakşehir (Turcia).