Ghinion pentru Leicester

luni, 15 februarie 2016, 02:43

Neaşteptatul lider al Premier League a rezistat în inferioritate pe terenul Arsenalului, dar a pierdut în ultimele secunde. Echipele londoneze se apropie ameninţător, în timp ce acele din Manchester calcă în străchini

Lupta pentru titlu în Premier League continuă să aibă accente dramatice. Derbiul rundei a XVIII-a s-a disputat între primele două clasate, Arsenal şi Leicester. Clasată a doua, Arsenal a reuşit să câştige partida în ultimele secunde, în ciuda faptului că oaspeţii au jucat din min. 54 în zece oameni, după eliminarea luiS Simpson. Leicester a deschis scorul în ultimul minut al primei reprize dintr-un penalty transformat de speranţa fotbalului engle, Jamie Vardy. Theo Walcott a egalat în min. 70, iar Danny Welbeck a înscris golul victoriei în cel de-al cincilea minut de prelungire. Un rezultat defavorabil pentru Leicester s-a înregistrat şi într-un alt derby, Tottenham învingând cu 2-1 pe terenului unei alte favorite, Manchester City. Toate cele trei goluri ale partidei au fost marcate în repriza secundă, Mai întâi, Harry Kane a deschis scorul pentru Spurs în min. 53, din penalty, Kelechi Iheanachi a egalat în min. 74, golul victoriei fiind marcat de Christian Eriksen (’83). După acest succes, Tottenham a ajuns la cinci victorii consecutive
În acelaşi timp, Manchester United, mândria Albionului de altă dată a reuşit să piardă chiar şi pe terenul ultimei clasate, Sunderland. Cel care a semnat sentinţa a fost chiar portarul spaniol David de Gea, care a scăpat mingea în poartă. Până atunci, scorul a fost 1-1, prin golurile lui Khazri (‘3), respectiv, Martial (’39). Watford, cu portarul Costel Pantilimon pe banca de rezerve, a învins în deplasare cu 2-1 pe Crystal Palace, prima victorie din ultimele trei meciuri în campionat. Golurile au fost marcate de Adebayor (’45) pentru gazde şi Deeney (’16, ’82). Souare, de la Crystal Palace, a fost eliminat în minutul 90^4. Chelsea a înregistrat un reviriment, dispunând cu 5-1 pe teren propriu de Newcasltle, prin golurile marcate de Costa (‘5), Pedro (‘9, ‘59), Willian (’17), Traoré (’83), respectiv, Townsend (’90). Merită remarcată şi victoria categorică obţinută de FC Liverpool, 6-0 în deplasare cu Aston Villa. Golurile partidei au fost marcate de Daniel Sturrigde în minutul 16, James Milner în minutul 25, Emre Can în minutul 58, Divock Origi în minutul 63, Nathaniel Clyne în minutul 65 şi  Kolo Toure în minutul 71.
Celelalte rezultate din etapa a XXVI-a: Bournemouth – Stoke 1-3; Everton – West Bromwich  0-1; Norwich – West Ham 2-2; Swansea – Southampton 0-1. Clasament: 1. Leicester – 53 p; 2. Tottenham – 51 p; 3. Arsenal – 51 p; 4. Manchester City – 47 p; 5. Manchester United – 41 p; 6. Southampton – 40 p; 7. West Ham – 40 p; 8. Liverpool – 38 p; 9. Watford – 36 p; 10. Stoke – 36 p; 11. Everton – 35 p; 12. Chelsea – 33 p; 13. Crystal Palace – 32 p; 14. West Bromwich – 32 p; 15. Bournemouth – 28 p; 16. Swansea – 27 p; 17. Norwich – 24 p; 18. Newcastle – 24 p; 19. Sunderland – 23 p; 20. Aston Villa – 16 p.